Škola nehořela, zjistili hasiči

Vlašim – Všímavý občan ve středu v nočních hodinách spatřil kouř u budovy základní školy v ulici Březinská ve Vlašimi a zavolal na pomoc požárníky. Sbor dobrovolných hasičů Vlašim po příjezdu na místo zjistil, že se jedná o planý poplach, neboť dým se valí z pyrotechniky, kterou zapálili občané v blízkosti školy. (jvr)

Bazén odstartoval léto v novém

Benešov – Krytý plavecký bazén ve středu po třítýdenní technické odstávce zahájil letní provoz. Dopoledne si zde protáhli těla studenti benešovského gymnázia v rámci sportovního dne školy, hodinu po poledni dorazili první plavci z řad veřejnosti. Prozatím je v provozu velký plavecký bazén, na zpřístupnění dětského si plaváčci musí počkat do zítřejší 6. hodiny. Během odstávky došlo k výměně podlahy na několika místech areálu a k výměně dveří v parní kabině. Prázdninová otevírací doba potrvá do neděle 2. září. (jvr)

Konopiště vzdá hold arcivévodovi

Konopiště – Sto čtvrté výročí sarajevského atentátu si ve čtvrtek 28. června připomínají na zámku Konopiště. Na prohlídku soukromých pokojů následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho ženy Žofie se návštěvníci vydají v 16 hodin. Zádušní mše v zámecké kapli začne s úderem 18. hodiny, přítomny budou čestné stráže Městské policie Benešov, dobrovolní hasiči z Neveklova a mysliveckého spolku. Přednášku „Sarajevský atentát krok za krokem“ povede Jindřich Forejt od 19 hodin. (jvr)

Absolventi se loučí s učiteli

Benešovsko – Zábava i dojetí jsou společným jmenovatelem čtvrtečních školních událostí na Benešovsku. Předposlední den školního roku si vybrala pro termín akademie Základní škola T. G. Masaryka v Pyšelích. Představení pro rodiče a spolužáky začne v 18 hodin v místní sokolovně. Deváté ročníky některých škol se již dnes slavnostně rozloučí s těmi, kteří je dosud provázeli na jejich pouti za vzděláním. Sázavští žáci zvou všechny své rodiny a přátele ve 14 hodin do tělocvičny, rozloučení týneckých absolventů se uskuteční v 16.30 hodin v zasedací síni městského úřadu. (jvr)

Soběhrdští hasiči slaví výročí s Vranovankou

Soběhrdy – Vítání léta a oslavy 125 let sboru pořádá v sobotu 30. června Sbor dobrovolných hasičů Soběhrdy. Dvanáctý ročník letní zábavy začne hodinu po poledni na návsi, připraven je program pro děti i dospělé. K vidění bude ukázka hasičské techniky, premiéra divadelního představení, o hudební doprovod se postarají dechový orchestr Vranovanka a vlašimská kapela Unisono. Večer je přichystané překvapení. (jvr)

Malý pán ožije v loutkové pohádce v Cirgusu

Malý pán Benešov – Loutkovou divadelní pohádku uvidí děti ve čtvrtek od 17 hodin v benešovském Cirgusu v Pražské ulici. Představení na motivy stejnojmenného filmu nese název Malý pán. Vstupné je padesát korun. Při té příležitosti návštěvníci zhlédnou nové posezení pod střechou, které se v areálu Cirgusu nachází. (jvr)

Castle tour má zastávku v sázavském klášteře

Sázava – Multižánrová kapela Pozdní sběr zahraje v pátek 29. června od 19 hodin v Sázavě. Koncert je jednou ze zastávek jejich turné Castle tour, s nímž každoročně vystupují na hradech a zámcích po republice. Doprovodí je skupina Nezmaři, jejíž členové se věnují folku, trampské písni a country. Hudební večer se koná v areálu sázavského kláštera, sedadla nebudou k dispozici, posezení je proto možné pouze na zemi. (jvr)

Vystaví obrazy dcery a otce

Sázava – Vernisáž obrazů výtvarnice Marie Kolářové a jejího otce Karla Svobody se koná v pátek 29. června v kulturní síni U Martina v Sázavě. Slavnostní večer zpěvem doprovodí Mammas and Mammas. Začátek je v 18 hodin. Marie Kolářová tvoří oleje, pastely a perokresby, ve svých dílech ráda vypráví příběhy prostřednictvím figurální fantazie. Učí na Základní umělecké škole Čerčany. (jvr)

O legionářství a husitství pojedná historik ve Voticích

Votice – Městské kulturní centrum Votice zve na přednášku na téma legionářství a husitství, která se koná ve čtvrtek 28. června. Nese podtitul „Legionáři jako garance státu: mýtus, nebo realita?“ Zájemci o historii se sejdou v 19 hodin v reflektáři kláštera sv. Assisi. Přednášet bude historik David Mláka. (jvr)

Vozovka u týnecké školy dostane nový kabát

Týnec nad Sázavou – Až si týnecké děti převezmou v pátek vysvědčení, započnou stavební práce v ulici Na Hlinkách, která se nachází v těsně blízkosti školy. „Uzavírka komunikace je plánována od 12 hodin, ale je možné, že pokud tam bude provoz, dojde k ní až večer nebo v sobotu ráno,“ uvedla mluvčí radnice Lenka Morávková. Řidič zde neprojedou až do pátku 27. července. Během té doby dostane vozovka nový povrch a dojde k jejímu provázání s parkovacími místy, která zde byla před časem vytvořena. Vybudován bude také nový přechod pro chodce. Akce souvisí s výstavbou tělocvičny a přístavbou školy. (jvr)