Když jsem na svou mailovou adresu dostala pozvánku na akci s názvem Králičí HOP, myslela jsem si, že je to nějaká legrace. Návštěva bývalé zemědělské školy mě však vyvedla z omylu. Jde totiž o pravé závody v překážkovém běhu králíků!

A opravdu… ve vstupní hale školy byla vytvořena miniaturní parkurová dráha s červeným kobercem, na kterém se pak předvedli králíci v celé své kráse. Někteří sice potřebovali popohnat, protože se jim zrovna do té či oné překážky nechtělo, ale vesměs bylo vidět, že mají z neobvyklého pohybu radost.

Základem je vybrat si králíčka už malinkého, který se v kleci nepovaluje jako hrošík, ale je na něm vidět, že pohyb potřebuje. „Je to jako s lidmi. Někdo je od narození sportovec, jiný má rád spíše klid,“ vysvětlila Lada Šípová, bývalá posuzovatelka chovu králíků a nyní instruktora Králičího HOPu. A hned ukázala jednoho ze svých mazlíčků, který se do pohybu jen tak nežene. Vydržel v jejím náručí při neustálém hlazení pěkně dlouho.

Pak je potřeba s vybraným svěřencem začít trénovat, aby se mu dostalo „do krve“, že jak se před ním objeví překážka, musí ji přeskočit. Ale pozor na odměny, není to jako u koní, přestože je to velmi podobná disciplína a navíc jsou králíci také býložravci. Pokud bychom králíkovi dali odměnu po jednom skoku, museli bychom ho pak odměňovat během celé trati a to by zdržovalo.

„Je lepší ho pochválit pokýváním hlavy, protože to samé dělají i králíci na nás. Odměnu mohou dostat potom až doma,“ ví instruktorka, která má zkušenosti v tomto neobvyklém sportu dokonce i v zahraničí. „A pozor na to, aby se králík během soutěžní dráhy neotočil, protože to znamená při závodech diskvalifikaci. Musí jít stále dopředu,“ vysvětlila pro přítomné Lada Šípová.

A jak toho docílit? Je dobré ho držet na vodítku tak, aby ho měl stále volné, protože jakmile se vodítko napne, králík to chápe stejně jako kůň, že má zastavit. Vodítko slouží k tomu, aby se králík nezaběhl, držel stále závodní dráhu. Někdy je ovšem potřeba před některou z překážek pobídnout, aby nezapomněl skákat. Kolem něj je totiž spousta vjemů, které prostě musí vidět.