V anketě porotci hodnotili firmy a společnosti, které zaměstnávají lidi se zdravotním postižením v běžném pracovním prostředí. Úspěch Benešova je o to větší, že porota tentokrát vybírala z celkem padesátky nominovaných, zatímco v předešlém ročníku jen z 27.

„Vůbec jsem to nečekal a je to pro mě výborná zpráva. Do soutěže nás přihlásili zaměstnanci. Jsem moc rád, že iniciativa vzešla od nich,“ řekl lékař a předseda představenstva Nemocnice Rudolfa a Stefanie Roman Mrva.

V benešovské nemocnici pracuje na padesát lidí se zdravotním postižením. Většina z nich má fyzický handicap, ale práci v největším zdravotnickém zařízení Benešovska našli i lidé s postižením mentálním. Někteří z postižených našli uplatnění v kuchyni či při uklízení. Ve stejné kategorii jsou ale také zdravotníci - sanitáři, zdravotní sestry a lékaři.

„Každá pracovní pozice má své požadavky, a pokud je dotyčný splňuje, není problém ho přijmout,“ potvrdil Miroslav Kolanda, ředitel řízení lidských zdrojů benešovské nemocnice, ale připustil, že lidé s mentálním postižením potřebují náplň práce podrobněji vysvětlit, častěji kontrolovat, a tak trochu chránit. „Nemáme k nim ale žádné asistenty, vedoucí týmů je mají moc rádi, chovají se k nim citlivě a oni jsou velmi vděční a pracovití,“ dodal.

Soutěž Stejná šance se koná pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí jednou za dva roky. Devátý ročník uskuteční v roce 2020. Nemocnice Rudolfa a Stefanie vyhrála v historii soutěže poprvé už v roce 2012.