Gymnázium by se mohlo o novou školní budovu začít rozšiřovat už letos.
Právě to naznačil při rozhovoru s ředitelem školy Zdeňkem Zahradníčkem krajský hejtman David Rath. Gymnázium navštívil 7. ledna.
Realita však nejspíš bude od politikou zavánějících prohlášení jiná. A to přes to, že se o rozšíření ústavu snaží jeho vedení už nejméně tři roky. Pokrokem ale je, že nové krajské zastupitelstvo už loni v prosinci schválilo 6 milionů korun na kompletní projektovou dokumentaci. Z Benešova pak kraj získal studii vytvořenou architektem Jiřím Šafrem z benešovské projekční firmy Ipros. Další kroky k uskutečnění záměru udělalo i město. Jeho zastupitelé schválili možnost bezplatného převodu pozemků, na nichž by se mělo stavět, na Středočeský kraj. Ten bude také investorem. Zaplatí 80 až 90 milionů korun.
Rozhodnutí o stavbě nové budovy vyplývá z potřeb školy.
„Zájem o studium převyšuje dvakrát kapacitu školy. Už jsme tady namačkání přes míru,“ posteskl si ředitel gymnázia Zdeněk Zahradníček s tím, že druhým pádným důvodem očekávaného rozvoje školy, je naprosto nevyhovující tělocvična.
Nová budova bude stát hned v sousedství historického objektu. Částečně bude zasahovat do sousední parcely, která zatím není majetkově vypořádaná, z menší části pak na školní dvůr.
Dominantní částí nové stavby má být právě tělocvična. V objektu ale nebudou chybět ani nové šatny pro celou školu. Ty stávající, přilepené jako pěst na oko k historické budově, pak vezmou za své. V novém pavilonu bude také dostatek místa pro učebny a školní informační centrum se žákovskou knihovnou.
Oba objekty propojí ve třech podlažích prosklený průchod. Budova získá také výtah a tím se téměř celý areál stane bezbarierový.
„Až na půdní vestavbu. Tam se i nadále bude chodit po schodech,“ připomněl Zahradníček. Ten by v nové škole skutečně rád viděl také jídelnu. Na ni ale zřejmě nezbudou investorovi peníze. Kraj totiž dotace z fondů EU nezíská. Náklady na zbudování jídelny a tělocvičny by totiž nesměly převýšit 40 procent celkové částky.
„Ještě bych to ale neuzavíral, teď máme nové krajské zastupitelstvo,“ spíše si přeje Zahradníček.
Současná kapacita stanovená ministerstvem školství je 600 žáků. V gymnáziu je nyní 18 tříd, ale pro naplnění povoleného počtu není v objektu místo.
To se najde až s dostavbou nové budovy. Odpovídajícím způsobem by se pak měl rozrůst i pedagogický sbor.
Jeho členové se ale zatím musejí smířit s tím, že ve škole budou dál chybět učebny, kde by se vyučovalo jen to, k čemu jsou určeny.
„Například angličtinu vyučujeme v laboratoři chemie a v laboratoři biologie zase němčinu,“ potvrdil šéf školy.
Zatímco v současnosti využívá aulu při koncertech i veřejnost, nová budova poslouží jen žákům. I lidé a organizace mimo školu ale budou moci za úplatu využívat tělocvičnu.