VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kraj přistaví gymnázium, najde peníze také na novou jídelnu?

Benešov - Škola byla postavená v roce 1907 v novorenesančním slohu. „Vznikala téměř v době nastupujícího kubismu a už tehdy lze hovořit o zastaralosti stavby,“ potvrzuje Jiří Šafr, který vytvořil projekt nové školní budovy

22.1.2009
SDÍLEJ:

Právě tak by měla vypadat při pohledu z jihu nová budova gymnázia. Navrhl ji architekt Jiří ŠafrFoto: IPROS Benešov

Gymnázium by se mohlo o novou školní budovu začít rozšiřovat už letos.
Právě to naznačil při rozhovoru s ředitelem školy Zdeňkem Zahradníčkem krajský hejtman David Rath. Gymnázium navštívil 7. ledna.
Realita však nejspíš bude od politikou zavánějících prohlášení jiná. A to přes to, že se o rozšíření ústavu snaží jeho vedení už nejméně tři roky. Pokrokem ale je, že nové krajské zastupitelstvo už loni v prosinci schválilo 6 milionů korun na kompletní projektovou dokumentaci. Z Benešova pak kraj získal studii vytvořenou architektem Jiřím Šafrem z benešovské projekční firmy Ipros. Další kroky k uskutečnění záměru udělalo i město. Jeho zastupitelé schválili možnost bezplatného převodu pozemků, na nichž by se mělo stavět, na Středočeský kraj. Ten bude také investorem. Zaplatí 80 až 90 milionů korun.
Rozhodnutí o stavbě nové budovy vyplývá z potřeb školy.
„Zájem o studium převyšuje dvakrát kapacitu školy. Už jsme tady namačkání přes míru,“ posteskl si ředitel gymnázia Zdeněk Zahradníček s tím, že druhým pádným důvodem očekávaného rozvoje školy, je naprosto nevyhovující tělocvična.
Nová budova bude stát hned v sousedství historického objektu. Částečně bude zasahovat do sousední parcely, která zatím není majetkově vypořádaná, z menší části pak na školní dvůr.
Dominantní částí nové stavby má být právě tělocvična. V objektu ale nebudou chybět ani nové šatny pro celou školu. Ty stávající, přilepené jako pěst na oko k historické budově, pak vezmou za své. V novém pavilonu bude také dostatek místa pro učebny a školní informační centrum se žákovskou knihovnou.
Oba objekty propojí ve třech podlažích prosklený průchod. Budova získá také výtah a tím se téměř celý areál stane bezbarierový.
„Až na půdní vestavbu. Tam se i nadále bude chodit po schodech,“ připomněl Zahradníček. Ten by v nové škole skutečně rád viděl také jídelnu. Na ni ale zřejmě nezbudou investorovi peníze. Kraj totiž dotace z fondů EU nezíská. Náklady na zbudování jídelny a tělocvičny by totiž nesměly převýšit 40 procent celkové částky.
„Ještě bych to ale neuzavíral, teď máme nové krajské zastupitelstvo,“ spíše si přeje Zahradníček.
Současná kapacita stanovená ministerstvem školství je 600 žáků. V gymnáziu je nyní 18 tříd, ale pro naplnění povoleného počtu není v objektu místo.
To se najde až s dostavbou nové budovy. Odpovídajícím způsobem by se pak měl rozrůst i pedagogický sbor.
Jeho členové se ale zatím musejí smířit s tím, že ve škole budou dál chybět učebny, kde by se vyučovalo jen to, k čemu jsou určeny.
„Například angličtinu vyučujeme v laboratoři chemie a v laboratoři biologie zase němčinu,“ potvrdil šéf školy.
Zatímco v současnosti využívá aulu při koncertech i veřejnost, nová budova poslouží jen žákům. I lidé a organizace mimo školu ale budou moci za úplatu využívat tělocvičnu.

Autor: Zdeněk Kellner

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení