Národní kybernetický a informační úřad ve čtvrtek 12. prosince po poledni dovolil a doporučil začít s obnovou IT systému ve spolupráci s jeho specialisty. „Může se tak začít s výstavbou nových serverů, instalací nové firewalové ochrany, cíleného antiviru, tří nových serverů a s přeinstalováním celkem 600 dalších stanic,“ upřesnila rozsah prací hejtmanka.

Postupně tak dojde k ke spuštění a obnově zálohových dat do nemocničního informačního systému a PACS serverů. Termín ukončení nuceného omezení provozu nemocnice a nutné pomoci a spolupráce Záchranné zdravotnické služby Středočeského kraje a jiných nemocnic tak Středočeský kraj a vedení nemocnice předpokládá již v pondělí 16. prosince.

Hejtmanka také popřela spekulace ohledně možného požadavku na zaplacení a umožnění zpětného provozu počítačových sítí. Pokud někdo má dotazy na toto téma, odkázala ho Jermanová na Policii České republiky.

Nemocniční počítačový systém v benešovské nemocnici byl napaden počítačovým kryptovirem v noci 11. prosince ve 2 hodiny 17 minut ráno na chirurgické ambulanci, kde se zpomalovaly počítače, a ve 2 hodiny 50 minut již nebyly IT systémy funkční po celé nemocnici. Napadl většinu serverů a pracovních stanic, jichž je 600.

V nemocnici zasedl operativně krizový štáb pro řešení nastalé situace a nemocnice zajistila náhradní provoz (laboratoře apod.) pro již hospitalizované pacienty. Záchranka řeší převoz pacientů přes dispečink do jiných okolních nemocnic (Příbram, Říčany, Sedlčany, Krč, Mladá Boleslav, Příbram, Kolín) a navýšila posádky tak, aby stíhala časové dojezdy pro akutní záležitosti pacientů.

Přes omezený provoz nemocnice neodmítá žádného pacienta a jeho situaci řeší. V nemocnici je nyní hospitalizováno 200 pacientů.