Šestadvacet jízdních kol už hledají policisté jen za letošní rok. Krádežím bicyklů tak ještě zdaleka neodzvonilo a jejich počet rozhodně neklesá. Mezi cyklisty jsou totiž stále ti, kteří svojí neopatrností zloděje ke snadnému výdělku přímo vybízejí.
Svojí lehkovážností přišel o horské kolo za dvanáct tisíc patnáctiletý mladík. Svůj dopravní prostředek zaparkoval u vchodu pro učitele do neveklovské základní školy, jenže jej nezajistil. „Případ prošetřujeme jako trestný čin,“ uvedla policejní mluvčí z benešovského ředitelství Zuzana Stránská s tím, že jako krádež kvalifikovali i další letošní případ, kdy se ztratil bicykl z chodby postupické restaurace. „V tomto případě jsme pachatele i odcizené horské kolo značky Favorit v hodnotě čtyř tisíc korun vypátrali. Obviněn z trestného činu krádeže byl jedenadvacetiletý mladík z Vlašimska, který byl v předchozích dvou letech za stejný čin odsouzen. Zcizené kolo ještě týž den prodal za pět set korun jiné osobě,“ sdělila Stránská.
Jízdní kola však nejsou lákadlem pro zloděje jen při vyjížďkách. Není jim zatěžko dojít si pro ně i do chat či sklepů. Právě tak o ně přišli obyvatelé Benešovska letos ve třiadvaceti případech. „Lidé by měli mít kola zajištěna, a to i doma. Mít zamknutý sklep rozhodně nestačí. Pokud je kolo přichycené k nějakému madlu, zloděj si jeho krádež rozmyslí. Přeřezáváním řetězu se totiž zdrží a hrozí větší riziko, že ho někdo přistihne,“ doporučila policejní mluvčí.
Pokud už ke krádeži dojde, je na tom lépe ten, kdo měl kolo očipované nebo evidované. I takové možnosti totiž cyklisté mají.