Léta vágně řešený problém drobných krádeží v obchodních domech páchaných stejnými lidmi hodlá jednou pro vždy utnout nový velitel benešovských strážníků Luboš Baranec. Jen za tento měsíc řešili jeho podřízení osmnáct takových případů.
„Loni měl jeden třiatřicetiletý muž na svědomí celkem jedenáct drobných krádeží se škodou v každé z nich do tisíce korun. Další, čtyřiadvacetiletý muž, kradl zboží z regálů a při pokusu o jeho vynesení z obchodu byl přistižen celkem osmkrát,“ uvedl Baranec při pohledu do statistiky.
Problém, o jehož nápravu se vrchní strážník snaží, spočívá v tom, že krádeže jsou až dosud posuzovány pouze jako jednotlivé přestupky. Trestný čin by pachatel spáchal jen tehdy, jestliže by škoda dosáhla částky nejméně pět tisíc korun. Takto ale zloději ani nic nenamítají proti zadržení. Klidně si nechají napsat blokovou pokutu a pak v klidu bez jejího zaplacení odejdou. Na výzvy k projednání přestupku nereagují a tak se jim vlastně vůbec nic nestane. A oni to dobře vědí. Další den může jít krást znovu. Pachatelé to ostatně takto praktikují dlouhodobě. Každý týden strážníci řeší takových případů deset až patnáct. Kromě škody mají ale případy ještě jeden nepřenositelný rozměr – psychickou újmu. Při odhaleních zloději sprostě nadávají prodavačkám a vyhrožují jim. Jeden z posledních případů však došel až tak daleko, že zloděj asi hodinu po svém odhalení házel na prodavačky kameny. Jen shodou okolností a náhod nebyly ženy zraněny.
„Byla to msta za odhalení. Večer, a domníváme se, že to byl stejný pachatel, někdo přelezl oplocení zadního traktu obchodního domu Plus a vyházel na zem obsah kontejnerů,“ popsal Baranec další událost s tím, že náprava je možná a snadná.
Přikloní se k názoru šéfa strážníků také státní zastupitelství?
Kradli zboží za tisíce korun, byli při tom chyceni. Co se jim stalo? Nic! Důvod? Jejich skutky byly posuzovány vždy pouze jako jeden, s předchozím nesouvisející čin.
„Chceme, aby státní zastupitelství posuzovalo opakované krádeže jako pokračování protiprávního jednání, ne jako jednotlivé skutky,“ přeje si šéf benešovských strážníků Luboš Baranec a připomněl, že tak to funguje v Praze už více než deset let.
Pak by se zlodějíčkům škody sčítaly a po dovršení částky pěti tisíc korun, by následovalo obvinění z trestného činu krádeže, obžaloba a soud.
Zatím je městská policie v Benešově dost bezbranná, jediné co může učinit, a také to dělá, je evidence skutků a rozdávání pokutových bloků. Pokuty ale pachatelé drobných krádeží zpravidla neplatí a na zlodějskou stezku se vydávají znovu a znovu. Ale nejen v Benešově. Za svou „prací“ zajíždějí i tam, kde cítí, že se jim zlodějna podaří.
Strážnici ale v souvislosti s drobnými krádežemi nyní plní ještě jednu velice důležitou funkci. Dohlíží na odchod prodavaček ze směny. Ženy se totiž staly terčem nevybíravého verbálního a už také fyzického útoku.
Co na možnost posuzování opakovaných skutků jako na pokračování protiprávního jednání Státní zastupitelství v Benešově? „Teoreticky je možné takto případy posuzovat,“ uvedl státní zástupce Stanislav Novák. „Ať pan Baranec adresuje na státní zastupitelství žádost, my ji posoudíme.“