Bývalý vedoucí funkcionář benešovské městské policie před soudkyní znovu zopakoval svoji výpověď z přípravného řízení, že vše bylo na něho nastraženo kvůli vzrůstající averzi tří jeho dříve podřízených kolegů. Ti si radním údajně stěžovali, že dobře placené směny dával jen někomu. Jednalo se především o noční a víkendové služby.
„Dva z nich pak byli tehdejším místostarostou a hlídkou Policie České republiky na konci noční směny přistiženi ve službě pod vlivem alkoholu. Nadýchali přes jedno promile. Já jsem o té kontrole dopředu nevěděl,“ ujišťoval na lavici obžalovaných tehdejší velitel. Strážníci tenkrát byli potrestaní důtkou.
„Bylo před volbami, tak to nejvyšší politický nadřízený zametal pod stůl,“ doplnil k incidentu obžalovaný. „Špinili mě i u nového místostarosty, který je z jiné politické strany. Jsem přesvědčený, že to na mne navlékli,“ dodal k motivu naznačeného spiknutí.
Co u soudu nezaznělo, je skutečnost, že 14. května 2005 v půl třetí ráno zastavila jeho auto v blízkosti bydliště policejní hlídka. Bývalý nadřízený strážníků nepředložil doklady a odmítl zkoušku na alkohol. Případ se vlekl až do poloviny září, kdy odbor dopravy rozhodl o odnětí řidičského průkazu na osm měsíců a pokutě 7000 korun. Poté nynější obžalovaný rezignoval. „Kdyby to neudělal, odvolali bychom ho,“ upřesnil před 2,5 roky tehdejší místostarosta Roman Lajpert.
Po loňské velikonoční krádeži sám obžalovaný, poté co byl vyšetřován jako možný viník, podal trestní oznámení na neznámého pachatele krádeže. To bylo zamítnuto jako účelové.
K technickému provedení krádeže, aby vina spadla na něj, uvedl variantu, že někdo předem v pátek večer zřejmě manipuloval s programováním parkovacího automatu. „Lze libovolně nastavit datum i čas,“ vznesl podezřelý v pondělí u soudu argument.
Na otázku soudkyně, co o Velikonocích v sobotu ráno nakládal do kufru svého soukromého vozidla, jak ukázaly záběry z kamerového systému, odvětil, že nalezenou igelitovou tašku zčásti naplněnou kovovými podložkami, které nalezl u kontejnerů za radnicí po příjezdu z opravy parkovacího automatu. Podle verze obžalovaného dal nejdříve nález do služebního auta, pak popojel několik metrů na parkoviště, igelitku přeložil do kufru svého auta a po směně odvezl domů. ⋌(pokračování zítra)

Související článek Strážník bez trestu