Za chatu uprostřed bedrčských lesů s pozemkem 7500 metrů čtverečních by chtěli Benešovští radní do městské kasy dva a půl milionu korun.
Jenže názor rady se některým zastupitelům nezamlouvá. Dlouhou diskusi o Kozmáči začal Tomáš Podhola. Jemu by se bývalý vojenský majetek, který získal Benešov zdarma, líbil pro využití činnosti domu dětí a mládeže.
Radní kontrovali tvrzením, že se ke Kozmáči nedá dojet jinak, než terénním vozem. Slabinu vidí i v tom, že objekt odlehlý od civilizace není možné levně zabezpečit před devastací. Navíc letos hodlá Benešov náklady přes deset milionů korun rekonstruovat objekt využívaný DDM v Jablonné nad Vltavou.
„Kozmáč je ve špatném stavu. V budoucnu kupce za těchto podmínek neseženeme,“ hájil starosta Petr Kouba názor rady.
Podpořil ho z auditoria také Jan Říha, majitel autoškoly. „Objekt dobře znám, nejlepší by ho bylo zbourat buldozerem,“ řekl.
Námitky opozičních zastupitelů, ale například i koaliční zastupitelky Vlasty Chromé, směřovaly také k tomu, že by měl být areál Kozmáče s téměř hektarovou rozlohou lesa kolem prodán za nízkou cenu.
„Neříkejme tomu les. To je jeden strom tu a druhý tam,“ vysvětloval starosta.
Pak přišlo na řadu hlasování o tom, zda zastavit prodej nebo v něm pokračovat. Pro zastavení zvedlo ruku jen třináct zastupitelů. To ale nestačilo a tak město prodává Kozmáč dál. Oznámení o tom ještě na úřední desce nevisí, mělo by se tam ale objevit ještě tento týden. Pak budou mít zájemci patnáct dnů na podání přihlášky. Poté nabídky probere komise a navrhne kupce s nejvyšší nabídkou radě ke schválení. Poté o prodeji rozhodnou zastupitelé. Pokud to tak nedopadne, začne se od začátku.
Benešovský deník včera přímo u Kozmáče zjišťoval, co všechno zaznělo na zastupitelstvu, je či není pravda.
„Škoda, že jste se nezastavili na městě, mohl byste se podívat dovnitř. Tam je to ve špatném stavu,“ vysvětloval starosta.
Objekt je obehnaný drátěným plotem. Co na zastupitelstvu nezaznělo, je skutečnost, že areál slouží jako salaš. Za plotem příchozí zvědavě okukovalo stádečko ovcí a jehňat. Strom, který měl údajně poškodit střechu, je dávno pryč a střecha opravená.
„O objekt se bezplatně stará pan Kočíř, což schválila rada města. Ten Kozmáč chtěl koupit už od armády, ale obával se, že na něj vznese nárok Benešov. Po dohodě s Ministerstvem obrany ČR proto Kozmáčem disponuje jen Benešov,“ doplnil starosta Petr Kouba.