Umožňuje to novela protikuřáckého zákona, který je už třetí týden v platnosti. Až do července přitom mohli být na těchto místech kuřáci pokutováni až do částky jeden tisíc korun.

„S řešením novely zákona rozhodně nesouhlasím. Nesnáším kouř, který jde na zastávce často rovnou na mě, a pak mi také vadí to odhazovaní nedopalků,“ povzdechl si Zdeněk Krušina z Vlašimi. Důvodem ke změně zákona byl vágně upravený a výkladově nejasný pojem zastávky, jejího začátku a konce.

„V loňském roce jsme řešili asi šest přestupků kouření na zastávkách. Jeden mladík dokonce dostal tisícikorunovou pokutu, protože přímo před strážníky odhodil nedopalek na volné prostranství,“ řekl velitel benešovských strážníků Lubomír Baranec s tím, že většinou tyto přestupky řešili strážníci domluvou. Podle jeho slov během účinnosti zákona došlo ke zlepšení situace, kdy lidé, jakmile strážníky spatřili, přestali kouřit. Velitel strážníků není však idealista. Ví, že jakmile hlídka odešla, porušování zákona na zastávce nejspíš pokračovalo. Novela zákona podle Barance není také zcela ideální. Problematicky se jeví zejména výraz kryté nástupiště a přístřešky.

„Benešovské autobusové nádraží je například kryté jen z části a dokazovat někomu, že už stál pod střechou, zatímco on bude tvrdit, že vysoké zastřešení bylo o kus dál, bude podobný problém jako před tím,“ upozornil na nesrovnalost Lubomír Baranec s tím, že kouření na zastávkách je nejúčelnější řešit domluvou a apelovat na ohleduplnost k ostatním cestujícím. „V případě, že ale kuřák odhodí nedopalek cigarety mimo odpadní nádoby, i nadále se dopouští přestupku znečištění veřejného prostranství,“ podotkl šéf benešovských strážníků.

Nespokojení jsou také železničáři, kterým vadí možný nepořádek z odhozených nedopalků. „Myslím, že na perónech to moc dobře nevypadá. Nám však nezbývá nic jiného než ten zákon respektovat. Nic víc dělat nemůžeme,“ podotkl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.KAREL CHLUMEC