Také Vlašim žádné protikuřácké nařízení nemá a ani ho neplánuje. „Přišlo by mi divné, kdyby někdo šel po ulici, a protože se přiblíží ke škole, musel cigaretu uhasit a zapálit si ji, až se od školy vzdálí,“ shrnul vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že také město pod Blaníkem má vyhlášku omezující pití alkoholu v centru.

„Kolem škol se alkohol nesmí pít v okruhu sta metrů,“ řekl lídr radnice a připomněl, že nařízení zastupitelé přijali zejména kvůli bezdomovcům vysedávajícím v centru na lavičkách a popíjejících krabicová vína či pivo. Při tom pohoršovali kolemjdoucí a dělali nepořádek a hluk.

Jenže i ve Vlašimi některé děti školou povinné už s cigaretami experimentují. Podle Luďka Jeništy nekouří hned za branou školy, ale schovávají se na místech, kde si myslí, že o nich nikdo neví.

Podobnou zkušenost zaznamenal i starosta Votic Jiří Slavík. „Kouření je škodlivé, o tom není pochyb. Přímo u školy jsem ale žáky kouřit neviděl. Zato jsem na ně narazil o dvě ulice dál,“ přiznal s tím, že ani to zatím ve Voticích nepovede k vydání vyhlášky omezující kouření v okolí městských školských zařízení.