Žádný propadák, ale také žádná výjimečná sezona. Na tom se shodují provozovatelé přírodních koupališť a bazénů na Benešovsku.
„Řekl bych, že se nám letošní výdělek rentuje s náklady, dá se říci, že nula od nuly pojde,“ míní spolumajitel tábořiště a koupaliště Valcha nedaleko Čechtic Milan Dvořák.
Přestože podle Dvořáka bylo letos v létě počasí standardní, lidí, kteří využívají přírodní koupání, spíše ubývá. „V Čechách je to všude slabší. Jedním z důvodů, proč nechodí více návštěvníků, jsou například média, která často vypouští abstraktní pojmy, že v rybníku není kvalitní voda. Lidé se pak bojí a některé to odradí. Za celých čtyřicet let, co tady bydlím, nikdo zde neonemocněl a koupou se tu i malé děti,“ uvedl Dvořák s tím, že řadu klientů koupalištím ubírají také nové aquaparky a prodejci bazénů. „Kdekdo už má u domu vlastní bazén, a tak nikam nemusí,“ dodal Dvořák.
V otevřeném koupališti v Benešově bývá každým rokem v létě hlava na hlavě. Pětadvaceti metrový bazén má vyhřívací systém a veřejnost si ho oblíbila. Jeho modrou vodu a sluneční paprsky využívali lidé i o uplynulém víkendu.
„Zaznamenali jsem slušnou návštěvu. Co do počasí je ale letošní sezona průměrná, nic výrazného. Hodnotit ji zatím nemohu, ještě neskončila, takže ani čísla nemám. V případě příznivého počasí necháme bazén otevřený i na začátku září, maximálně však do devátého. O den později totiž otevíráme v krytém bazénu plaveckou školu a neměl bych plavčíky,“ říká vedoucí benešovských bazénů při Městských sportovních zařízeních Jaroslav Hruška a dodává: „K tomu, aby tržby pokryly náklady, muselo by být vstupné mnohem vyšší. Koupaliště jsou ztrátové zařízení, které dotuje město.“
Otevřený bazén ve Vlašimi prošel v zimním období rozsáhlou rekonstrukcí. Ta návštěvníkům zpříjemnila koupání širokou nabídkou atrakcí, z nichž největším tahákem byl tobogán. „Tobogán táhnul a určitě se to odrazilo na zvýšené návštěvnosti, ale zase ne nijak výrazně. Lidé se sem stahovali už dříve, a nejen z Benešovska, ale i z Posázaví a dokonce i dost Pražáků. Důležité je, že se tady lidem líbilo a byli s našimi službami spokojeni,“ uvedl provozovatel vlašimského koupaliště Jiří Zelinger, který z prázdninového počasí nebyl příliš nadšený.
„Žádná sláva. Červen byl sice hezký, ale není to měsíc v hlavní sezoně. V červenci bylo teplo pouze jeden týden a srpen je celý takový rozházený, člověk pomalu neví, co bude druhý den. Nelíbilo se mi to,“ říká Zelinger s tím, že koupaliště ukončí provoz příští týden. „Město zde pořádá 3. září dětský den, a tím zřejmě provoz uzavřeme, neboť je tak nákladný, že si nemůžeme dovolit ani jeden den bez návštěv,“ dodal.