Zde jim kytici rudých růží, coby dárek k významnému životnímu jubileu, ale i svatební kytici ze sněhově bílých kal či kytici k jakékoliv příležitosti, nebo jen skromnou kytičku pro radost uváží něžné ženské ruce zkušených květinářek Jany Kristlové a Kláry Franc Vavříkové či neméně šikovné ruce mladého floristy Štěpána Filipa.

Více o nové provozovně plné omamných vůní lilií, tulipánů, šeříku, ale i celé řady exotických květin se vy, čtenáři Benešovského deníku dozvíte z následujícího rozhovoru s Klárou Franc Vavříkovou, zakladatelkou květinářství Koule, které je sponzorem ankety Benešovského deníku Nejsympatičtější miminko měsíce a hlasování o Miminko roku.

Kláro, představte nám vaše květinářství. Kdo vlastně jste?
Květiny Koule mají svůj jedinečný realizační tým složený jen z odborníků. Prvním z nás je Jana Kristlová. Lidé jí jistě znají z malebného květinářství Divizna. Janina zná květiny, umí s nimi pracovat a umí i prakticky a skvěle poradit. Jsme dlouholeté přítelkyně a její práci znám a velmi obdivuji. Je to jeden z nejspolehlivějších lidí v mém životě. Druhým z nás je Štěpán Filip. Mladý nadějný florista, který je na začátku své floristické kariéry. Připravovala jsem ho na několik floristických soutěží ještě za studia na střední škole, kdy získal titul 1. vícemistr na Mistrovství ve floristice Slovenské republiky v roce 2014, tedy stříbrnou příčku. Je velmi talentovaný a jsem ráda, že se chce učit dál.

Ještě jste nepředstavila sebe.
Vzdělání mám vysokoškolské ze zahradnické fakulty. Oboru se prakticky věnuji od roku 2003. K oboru mne přivedl můj skvělý přítel a učitel, současný proděkan Zahradnické fakulty v Lednici na Moravě, Jiří Martínek. Jirka se mnou jede jako asistent i na Evropské mistrovství floristů Europa Cup 2016 do Janova.

Co je to vlastně floristika?
Floristika je umění aranžovat z rostlinného materiálu. Do toho spadá krom květů i listy, dřevo, kořeny, plody,… Prostě všechno, co je rostlinného původu. Floristika má několik základních disciplín, které každý profesionální florista musí ovládat. Například kulatá kytice, vypichovaný a vázaný věnec, svatební kytice, květinový šperk, sesazovaná dekorace do interiéru i exteriéru, florální objekt, vypichovaná aranžmá,… V těchto disciplínách se i soutěží.

Čím se vaše květinářství liší od těch ostatních?
Doufám, že se budeme lišit především filozofií. Chceme svým zákazníkům nabízet nejen krásné květiny, precizní práci a opravdové řemeslo, ale byli bychom rádi, kdyby se k nám chodili třeba jen ptát, co s květinou mají dělat. Velmi často se stává, že si člověk přinese domů řezanou květinu a vlastně jen špatným zacházením se připraví o několik dní krásy. Existuje spousty způsobů, jak květině prodloužit život a sobě radost. Dále bychom zde rádi organizovali kurzy pro širokou veřejnost. V letošním roce jistě stihneme kurz na téma adventní věnec a vánoční svícen, kde si účastník sám vyrobí obě dekorace a hlavně se naučí hodně triků a technik, jak si dekorovat svůj domov svépomocí. Chtěli bychom předat svým zákazníkům co nejvíce radosti a zkušeností s květinami.

Jak vznikl název Koule?
Koule je tvar, který mne provází od doby, kdy jsem vstoupila do světa profesionálních mistrů floristů. Vlastně jsem jen vyrobila ze všeho, co se namanulo kouli a mělo to obrovský ohlas. Tyrkysová ostnatá koule z lišejníku a párátek mi pomohla vyhrát pražskou soutěž Rosa Pragensis. Za pomoci velkého množství koulí ze sena jsme vyzdobili olomoucký kostel sv. Mořice v rámci akce Rozkvetlé památky při podzimní etapě Flory Olomouc. Tato výzdoba měla mezinárodní ohlas. Koule nechyběla ani při zisku titulu Mistr ČR ve floristice v roce 2014. Je toho mnoho, kde se vykutálela koule a skoulela nějaký poprask, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Když jsme uvažovali o otevření provozovny, abychom svůj um mohli nabídnout veřejnosti, Koule byla jasnou volbou. Je to tvar, který příroda vykouzlila pro hojnost, krásu a funkčnost.

Otvíráte 9. září. Chystáte nějaké překvapení?
Nevím, jestli to bude překvapením, ale jako host, přijal pozvání pětinásobný Mistr ve floristice ČR, současný úřadující mistr, Jarek Kokeš. Je to náš skvělý přítel a předvede spolu s námi jistě mnoho hezkých dekorací a nápadů, které si může zákazník odnést domů. Chceme lidem ukázat kouzelný svět floristiky, místo plné emocí, krásy, umění a především plné květin.