Chcete uspořit energii, ulehčit přírodě a navíc i svojí kapse? Ne každý ještě ví, že je to možné díky dotačním programům Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Obyvatelé, tedy fyzické osoby, mohou žádat o přímou dotaci či půjčku na využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Příjem žádostí byl letos ukončen 27. září, přesně jak bylo dáno směrnicí. Znovu otevřen bude až příští rok, ale přesné datum zatím nevím. Mohou totiž nastat dvě varianty. Buď se půjde už od ledna podle pravidel z letošního roku 2007 a na přelomu února a března, kdy vychází nová pravidla, se změní, nebo se otevře, tak jak to bylo předloni, až v březnu,“ uvedl vedoucí informačního střediska (SFŽP) pro Středočeský kraj Ondřej Hamáček.

Přímá finanční podpora pro fyzické osoby je doposud zaměřena na instalaci kotlů na spalování biomasy, solární systémy pro ohřev vody a přitápění, solární systémy pro výrobu elektřiny a dále na vytápění tepelným čerpadlem. Na instalaci uvedených zařízení může být poskytována žadateli přímá finanční podpora až do výše 50 procent celkových nákladů projektu, kromě tepelných čerpadel, u kterých je možno poskytnout maximálně 30 procent. Podpora může být poskytnuta pouze na již ukončené akce a po splnění podmínek k jejímu získání.

A o jaký zdroj energie je mezi žadateli největší zájem? „Je to většinou vyrovnané. Lidé žádají hlavně o dotace na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Na solární systémy žádají Středočeši o něco méně než v jiných krajích,“ podotkl Hamáček.

Úspěšnost žádostí je však podle jeho slov poměrně vysoká. „Pokud tedy jde o žádosti, které jsou úplné a splňují všechna kritéria. Když tomu tak není, žadatelům je vracíme. Mohou si je doplnit,“ doplnil Ondřej Hamáček.

Měl jsem hotové tepelné čerpadlo a k tomu se vztahovala jednorázová dotace, kterou jsem dostal. Předloni jsem ji vyřizoval a loni přišla. Dokumentace potřebná k žádosti pro mě nebyla nic složitého, protože se pohybuji v oboru. Laik si však musí zadat zpracování auditu na dům, že jej má skutečně provedený a zateplený jak vyžaduje předpis, že netopí zbytečně. Pokud objekt všechny podmínky nesplňuje, není na dotaci nárok,“ uvedl Vladimír Balata, projektant z Týnce nad Sázavou. „Zažádat o dotaci se pro toho, kdo chce využívat tento způsob vytápění, vyplatí,“ uzavřel projektant s tím, že počáteční náklady na pořízení se uživateli vrátí přibližně za deset až patnáct let.

 

Zelená linka

Státní fond životního prostředí uvedl 3. září 2007 do ostrého provozu call centrum, které bude pomáhat žadatelům o dotace v případě nejasností při podávání žádostí. Profesionálně vyškolení pracovníci poradí a pomohou na telefonním čísle 800 260 500 ve všední dny od 7.30 do 16.00, doba provozu je jednotná ve všech krajích.