VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelem zněla barokní hudba

Načeradec – Po tři letní podvečery měli milovníci vážné hudby možnost zavítat do načeradeckého svatostánku a tam se zaposlouchat do tónů varhan, cembala či příčné flétny.

17.8.2015
SDÍLEJ:

Na prvním ročníku Načeradeckého hudebního léta vystoupila i Petra Žďárská (cembalo) a Michaela Ambrosi (flétna).Foto: Martina Křečková

 V načeradeckém kostele sv. Petra a Pavla se totiž konal první ročník Načeradeckého hudebního léta, na kterém vystoupil 18. července páter Jaroslav Konečný s pásmem duchovní hudby na historické nástroje, 2. srpna si pak lidé vychutnali varhanní koncert v podání Přemysla Kšici, Aleny Maršíkové Michálkové, Lukáše Vítka a Andrey Blahové, a o dva týdny později, tedy 15. srpna předstoupily před publikum, na úplný závěr prvního Načeradeckého hudebního léta Petra Žďárská – cembalo a Michaela Ambrosi – příčná flétna.

O hudebním létě, ale třeba i o jeho jednotlivých interpretech si po závěrečné prázdninové hudební trilogii povídal Deník s organizátorkou akce Hanou Stehlíkovou.

Hanko, přibližte nám jednotlivé koncerty.
Tak první jsme nazvali Vigilanter Melodum a vystoupil na něm páter Jaroslav Konečný z Vlašimi, který si sebou přinesl spoustu renesančních a barokních hudebních nástrojů. Cembala, klavichordy, flétny, ale třeba i hebrejské nástroje z nejrůznějších synagog či nejstarší hudební nástroj světa dug dug. To je takový roh, který vydává nádherný zvuk a páter Konečný na něm zahrál naprosto úchvatné skladby. Za zmínku stojí to, že na řadě z nich se podílel na jejich vývoji.
Na druhý koncert přijal pozvání Přemysl Kšica, což je náš mladý, ale už světoznámý přední český varhaník, který hraje na nejprestižnější varhany v Praze, a s ním přijeli ještě Alena Maršíková Michálková, Lukáš Vítek a Andrea Blahová. Ti všichni zahráli na kostelní varhany. Takže když jsme přivřeli oči, měli jsme pocit, že sedíme přinejmenším v nějaké katedrále. Bylo to naprosto úžasné.
Třetí a poslední koncert prvního ročníku Načeradeckého hudebního léta byly Barokní ozvěny, na kterých vystoupila cembalistka Petra Žďárská a flétnistka Michaela Ambrosi. Za tento koncert jsem velice vděčná, jelikož obě děvčata jsou i přes svůj mladý věk už velice slavná, jsou to hvězdy barokní hudby zejména v Evropě, a navíc je provázely nemalé zdravotní problémy. Petra Žďárská měla trápení s uchem, Michaela Ambrosi prodělala náročnou operaci očí. Přesto naše pozvání přijaly a jejich koncert byl, to se nedá slovy ani popsat. Nádherný, fascinující, úžasný.

S jakým ohlasem se koncerty shledaly?
Musím se přiznat, že jsem byla v napětí a plna očekávání. Přeci jen, bylo to něco nového. Tento rok je vůbec plný nových akcí v Načeradci. Ať už to byla Noc kostelů, Ševcovský staročeský jarmark nebo Načeradecké hudební léto. Přesto už první koncert měl velice slušnou návštěvnost, a lidmi byl neobyčejně vřele přijatý. Svatostánek sv. Petra a Pavla je velký gotický kostel, který má výbornou akustiku, která neztratila na své kvalitě, ani když byly dveře kostela otevřené a tóny varhan či cembala se linuly celým načeradeckým náměstím.
Každý koncert byl navštěvovanější a navštěvovanější, takže ten dnešní měl posluchačů úplně nejvíc, a to mě nesmírně těší. I proto, že za mnou chodí lidé a ptají se: „A co bude příští rok?" Je to sice ohromná zodpovědnost, spoustu práce, ale když pak vidíte ten výsledek a ty spokojené posluchače, víte, že to má smysl. Že se možná tvoří v Načeradci další tradice.

Zmínila jste sbírku na opravu načeradeckých varhan.
Ano. Ta byla oficiálně vyhlášena při druhém koncertě nazvaném Varhanní koncert pro čtyři sólisty. Půjde o opravu, která bude nejen časově, ale především finančně velice náročná, ale musím se pochlubit, v kasičce máme už první symbolickou tisícovku. Je to tak, že z peněz, které vybereme na vstupném, zaplatíme účinkujícím honorář, a to, co zbude, poukážeme na účet na opravu varhan.

Kdo vás přivedl na interprety, kteří na prvním ročníku Načeradeckého hudebního léta vystupovali?
To bylo různé. Já sama barokní hudbu miluji a hře na některé nástroje se i věnuji. V případě pátera Jaroslav Konečného mně pomohli místní lidé. Říkali, že o něm slyšeli jaký je to vynikající hudebník. Zavolala jsem mu tedy a on moje pozvání přijal. Ti varhaníci, to zase tady jako regenschori působí Lukáš Vítek a já ho požádala, jestli by mi z okruhu svých známých někoho nedoporučil. Díky němu se podařilo dostat do Načeradce takovéto varhanní špičky. A co se týká Petry Žďárské a Michaely Ambrosi, tak já jsem před lety pracovala na zámku v Nelahozevsi u Williama Lobkowicze a tato děvčata tam tehdy začínala hudebně působit. Takže přes pana Lobkowicze a tehdejší manažerku zámku Ilonu Hronkovou jsem se k nim dostala.

Zeptáme se jako většina lidí: „A co bude příští rok?" Už máte v hlavě, koho byste v kostele sv. Petra Pavla na druhém ročníku Načeradeckého hudebního léta ráda přivítala?
V hledáčku mám Gospelový sbor, který cestuje po Evropě, a potom slavná rodina Špačků. Josef Špaček, mladý nadějný houslista, a jeho bratr Petr, který hraje na violoncello. Oba vystudovali Berklee College of Music v Bostonu, a ti mi už dokonce přislíbili účast.

Autor: Martina Křečková

17.8.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Červený Újezd, Po zapracování možnost zvýšení mzdy.První kontakt telefonicky nebo osobně,. Pracoviště: Michal poustecký, 257 88 Červený Újezd u Votic. Informace: Michal Poustecký, +420 603 210 337. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč Zahradníci travnatých ploch, greenkeepeři Zahradníci travnatých ploch. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Tvoršovice, Údržba golfového hřiště. Celotýdenní provoz, Vlastní doprava do zaměstnaní je nezbytná. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Golf konopiště a.s., 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Milan Sojka/ MUDr. Stanislav Beran, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači v prodejnách Prodavači v kiosku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: prodavači v kiosku, Přijmeme pracovníky na pozici prodavači v kiosku na víkendy. Vhodné i pro maminky na mateřské a aktivní důchodce., Lze i na zkrácený úvazek., Nástup: od 1.12.2018 do 31.3.2019. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt: Vaverková Libuše, tel.: 739 393 543, e-mail: vaverkova@moninec.cz, Místo výkonu práce: MONÍNEC s.r.o., Moninec č.p. 7, 257 91 Sedlec-Prčice 1. Pracoviště: Monínec s.r.o., 257 91 Sedlec-Prčice 1. Informace: Libuše Vaverková, +420 739 393 543. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři kuchař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Agronova loket a.s. - motorest u vlka, . Informace: agronova, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kotlíkové dotace. Ilustrační foto.

Kraj schválil ještě šedesát žádostí o kotlíkovou dotaci. Další šance příští rok

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Máváním na auta na sebe opilec přitáhl pozornost

KRÁTCE: Stavba končí, demontáž jeřábu omezí průjezd ulicemi

Benešov - Omezení při průjezdu centrem Benešova, konkrétně ulicemi Dukelskou, Karla Nového, Vnoučkovou a Novou Pražskou čeká na motoristy příští pátek 26. října. V ulici Karla Nového se chýlí ke konci stavba dalšího z tamních objektů, bytového domu a dělníci už nebudou potřebovat pomoc stavebního jeřábu.

Hasiči z Božkovic vylovili ze své nádrže stovku kaprů

Božkovice /FOTOGALERIE/ - Kolem stovky kaprů skončilo v kádích na hrázi rybníka v Božkovicích, místní části města Bystřice při výlovu, který i pro obyvatele osady zorganizovali dobrovolní hasiči. „Máme dva rybníky tohle je jeden z nich. Lovíme ho po odbahnění už podruhé,“ vysvětlil Ladislav Beran, jeden z hasičů, správce rybníka.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

Hledali podfuk, našli pořádek

Střední Čechy - Vše je v pořádku. Tak se jeví výsledky kontroly oprav silnic, kterou středočeské hejtmanství objednalo v reakci na kritiku z řad opozičních zastupitelů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT