VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po modernizaci stanice výpravčí z Votic zmizí

Voticko - Současné výluky na trati Benešov - Tábor jsou kvůli rekonstrukci stanice Votice, která bude řízená dálkově. Letos hodlají začít stavbaři s ražením dvou krátkých tunelů u Tomic. Přípravu koridoru v oblasti České Sibiře doprovází požadavky hasičů na bezpečnost dvou plánovaných tunelů.

13.1.2010
SDÍLEJ:

Připravovaná trasa koridoru zcela mine stávající stanice Heřmaničky, Ješetice a Střezimíř. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Série výluk na železniční trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi ovlivní cestování obyvatel do práce, do škol i za zábavou několik příštích let. Úsek mezi Benešovem a Voticemi za více než 8 miliard korun bude dokončený v prosinci 2013. Většina základních prací, při nichž se přemísťují miliony tun zeminy a kamení zůstává zrakům veřejnosti skrytá.

„Při současných denních výlukách se připravují trhací práce pro rozšíření hlubokého skalního zářezu u bývalého mostu přes trať mezi Střelítovem a Nazdicemi, kde stavba začíná, a dále podle blízkého kamenolomu,“ uvedl Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty.

„Mimo toho se betonují patky pro nové trakční stožáry a převěšují troleje. V letošním roce se bude rekonstruovat úsek od zmíněného začátku stavby do stanice Votice, včetně celého jejího kolejiště,“ dodal mluvčí investora.

Nyní jednokolejný úsek trati bude po dokončení koridoru umožňovat jízdu rychlostí až 160km za hodinu.

U Votic se začíná přípravou území odstraněním zeminy i křovin a sypáním nového násypového tělesa. Střelítova vznikne nová opěrná zeď z armované zeminy a budoucí koridor projde novým skalním zářezem okrajem beztahovského kamenolomu. Na jižním zhlaví votické stanice bude postavený nový silniční most na silničce z Votic do Beztahova. Ve stanici stavbaři postupně postaví dvě nové vnější nástupiště, jež budou propojená s nádražní budovou podchodem se schodišti a bezbariérovými přístupy po rampách.

„Nástupiště budou částečně zastřešená. Výška jejich nástupních je projektovaná podle evropských norem 550 milimetrů nad temenem kolejnice, čímž se cestujícím usnadní výstup a nástup. Do výpravní budovy nainstalujeme elektronické stavědlo nového zabezpečovacího zařízení, které bude ovládané z Olbramovic,“ upřesnil detaily vznikajícího železničního koridoru Jiří Šťastný. Tím z Votic zmizí klasický výpravčí. Mimo zmíněný úsek budou letos práce soustředěné na ražení i hloubení tunelů mimo osu současné tratě.

Železniční koridor vzniká postupně na několika oddělených stavbách.

Mimo úsek u Votic se letos práce soustředí na ražbu Olbramovického a zatím nejdelšího Zahradnického tunelu i hloubení tunelu Votického.
Dokončení a zprovoznění druhé traťové koleje mezi Benešovem a Bystřicí je plánované do konce roku.

Bystřice - Tomice

Pro uvedený úsek bylo vydané územní rozhodnutí a již i nabylo právní moci. „Nyní je zpracovávaná projektová dokumentace a projednávají se vlastnické vztahy tak, aby bylo možno co nejdříve získat stavební povolení,“ informoval Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty. Koncem roku 2010 by měla začít i ražba dvojice krátkých tunelů u Tomic.

Heřmaničky - Sudoměřice u Tábora

Pro stavbu „Modernizace trati Sudoměřice u Tábora – Votice byla zpracovaná a projednaná dokumentace pro územní řízení.

„Dlouhodobě se ale projednávají požadavky Hasičského záchranného sboru týkající se dvojice tunelů. Naše Stavební správa v Praze, která stavbu připravuje, předpokládá, že k územnímu řízení by mělo dojít v letošním roce,“ vysvětlil mluvčí investora IV. koridoru Jiří Šťastný.

S pomocí zmíněných tunelů v oblasti České Sibiře se koridor odkloní mimo současnou trasu.

Autor: Ladislav Jerie

13.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení