„V červnu nás kontaktovala korejská cestovní agentura Good Morning Europe s žádostí o možnost provedení dobrovolnických prací v našem zařízení,“ vysvětluje situaci Drahuše Hlavatá, ředitelka domova.

„Nabídka mě velice zaujala, naše zařízení od roku 2006 spolupracuje s mezinárodním sdružením dobrovolníků Hestia, takže se jakémukoliv kontaktu s jinými dobrovolníky rozhodně nebráníme,“ dodala.

Tato agentura pořádá každým rokem v době, kdy mají korejští studenti prázdniny, zájezd do Evropy, při kterém se mládež zaměřuje na dobrovolnickou činnost v různých zařízeních.

„Naši klienti přijeli do Evropy ve středu (15. července) a pobudou tu deset dní. Nejprve v Praze navštívili dětský domov, na programu pak dále mají domov seniorů v Jankově, ve Vídni a dobrovolnická práce je na závěr čeká ještě v Mnichově a Salzburgu, odkud se 23. července vrací domů. Kromě toho i navštíví významná muzea, například v Mnichově,“ popsala program dívek i mladíků koordinátorka projektu Rebeca Jung.

Pro studenty ve věku 18 a 19 let je tato cesta velkou zkušeností. Zároveň jim to i pomůže v dalších letech na škole.

Klienti, kteří se podobného zájezdu zaměřeného na dobrovolnickou činnost zúčastní, získávají výhody, k účasti se pak přihlíží při studiu vysoké školy.
„Dobrovolníci z Jižní Koreje u nás budou od 10 do 12 hodin, poté musí bohužel ihned odjet, protože ve Vídni mají být už odpoledne,“ lituje Hlavatá.

Na mladé cizince se těší i senioři a zaměstnanci. „Většina našich klientů uvítá komunikaci s novými tvářemi a tím, že se jedná o studenty z tak vzdálené země, jsou pro ně ještě zajímavějšími. Takovéto akce se účastníme poprvé, snad ale vše dopadne dobře a spoluráce s agenturou bude pokračovat i v příštích letech,“ doufá Iveta Dittrichová, zdravotní sestra a koordinátorka dobrovolníků při DS Jankov. (had)