Mnoho školkových zařízení připravuje pro děti na léto speciální programy na různá témata, ale ve školce Kopretinka se rozhodli jít jinou cestou. Pro některé možná překvapivou.

„Máme jediné letní téma a to je prostě zábava. Vzpomínáte na léta u babiček, kdy jsme jako děti řádily, koupaly se, lítaly venku? Nikdo nám nechystal tématické okruhy. Chceme aby si děti v Kopretince léto užily a třeba i zapamatovaly. A jednou o něm vyprávěly svým dětem," říká ředitelka a „teta" Wanda Dvorská.

Wando, od září začíná zase klasický školkový provoz. Na co se tedy letos mohou děti těšit?
Na podzim nám začne plavecký kurz Seznamujeme se s vodou, který budeme v benešovském bazénu navštěvovat každou středu počínaje 14. zářím a konče 23. listopadem, kdy děti obdrží vodní vysvědčení. Budeme mít celkem 10 lekcí pod dohledem úžasných instruktorek, které si děti už v loňském kurzu zamilovaly. Po jeho ukončení začneme s pravidelnými návštěvami sauničky.
Od září pak navazujeme na naši práci s keramickou hlínou a budeme se také učit pracovat s vypalovacími barvami. Naše výrobky nám budou vypalovat v peci v keramické dílně na Sázavě. Keramika se bude konat každý týden, a je zdarma v rámci školkovného.

Protože budou ve školce děti různého věku, budete tomu přizpůsobovat běžnou výuku?
Pochopitelně. S mladšími dětmi budeme procvičovat základní dovednosti, barvy, tvary, zvířátka, a tak podobně, se staršími dětmi začneme s čísly a písmenky.
Společná část výuky bude vedená s podporou knížky Rok s krtkem, která je ve školce k nahlédnutí. Provede děti celým rokem, ročními obdobími, různými situacemi jako je kamarádství, pomoc druhému a podobně. V rámci výuky také pracujeme s pantomimou a nacvičujeme společná divadelní představení na motivy různých životních situací nebo podle pohádek.
Budeme samozřejmě pokračovat s výtvarkou, tak jak ji mají děti rády, a která rozvíjí nejen jemnou motoriku, ale hlavně fantazii a vnímavost.

Chystáte i nějaké novinky?
Nově nás bude navštěvovat jednou za 14 dní logopedka, která bude dětem pomáhat s rozvíjením mluvy, a v neposlední řadě od října začínáme spolupráci s Mortimer english club. Výuka angličtiny je nepovinná a týká se děti od 2,5 let. Budeme mít v průběhu školního roku celkem 30 lekcí trvajících vždy 60 minut, což vychází na 4 lekce měsíčně. Dále obdržíme výuková CD, která budeme podle instrukcí lektorky dětem denně pouštět, aby si zakořenily již naučené. Výukové materiály, jako jsou knihy, pracovní listy a CD zakoupí školka, rodiče tedy platí pouze samotné kurzovné.

Vím, že vaše mateřinka spolupracuje s Nadačním fondem Asante Kenya Lejly Abbasové. Budete v přátelství pokračovat i letos?
Samozřejmě, a navíc na tento školní rok plánujeme pro děti a jejich rodiče několik překvapení. Prozradit zatím můžeme jen naši družbu s keňskou mateřskou a základní školou, na základě které dětem přiblížíme život v Africe, a díky které budou mít možnost poslat keňským dětem své obrázky a dostanou od nich zase ty jejich.

Kromě těchto stěžejních aktivit, plánujeme i nějaké výlety?
Z těch velkých bych zmínila například návštěvu Zoologické zahrady Větrovy nebo Botanickou zahradu v Praze, kam se pojedeme podívat, jak se líhnou motýli. O všech budeme včas informovat. No a z těch menších pak samozřejmě výlety ekovláčkem do Konopiště a na vrch Tuškov.

Akcí máte tedy opravdu hodně.
A to jsem ještě nezmínila oblíbené adventní a velikonoční dílničky, mikulášskou nadílku, dětský den, besídku ke dni maminek, a nově i grilování ke dni tatínků, aby jim to nebylo líto. Akcí je mnoho a v průběhu roku přibývají další. Děti se ve školce opravdu nenudí, po obědě usínají dřív, než teta dočte pohádku. A některé ani nechtějí odcházet domů. To je pro tety největší odměna!

Je ještě něco, co vás „hřeje na srdci"?
Rozhodně jsme také hrdi na ocenění druhá nejlepší školka ve Středočeském kraji, a vizitku Ověřená společnost. I obě návštěvy z Krajské hygienické stanice dopadly na jedničku. Tato ocenění a hlavně spokojené děti a rodiče nás motivují k ještě lepším výsledkům. Máme ale jednu tajnou zbraň. Děsně nás to baví.

Co je pro vás nejdůležitější?
Vzdělávání. Ve školce jenáhlednutí náš vzdělávací plán pro děti ve věku od 2 do 6 let, vypracovaný odborným dohledem a schválený Ministerstvem školství. Pracujeme soustavně s prvky Montessori a velmi se zaměřujeme na Waldorfskou školu. A stejně jako v minulých letech, tak i v následujícím roce, klademe velký důraz na výtvarno a také chceme dětem nechat prostor být prostě dětmi. Hrát si, vyřádit se, prostě užít si dětství. Protože kdy jindy, když ne teď!