Na cestu za přáteli do Benešova hned tak bývalá ředitelka Dětského domova v Pyšelích Jana Kopačová nezapomene. Cestovala vlakem a do cíle dorazila bez újmy. Přesto na sobotní putování po železnici bude vzpomínat ještě hodně dlouho.
„Jela jsem rychlíkem a stála v narvaném vlaku ve třetím vagonu u okénka,“ vypráví pedagožka z Prahy.
Byl pořádný pařák a lidé postávali u otevřených oken. Vlak zastavil kousek před Čerčany, ale po malé chvilce se zase rozjel. „Když jsme vjížděli do nádraží, viděla jsem, že jedeme po stejné koleji, na níž stál jiný vlak. Než přišel náraz, rychlík vůbec nebrzdil. Nebyl slyšet skřípot brzd,“ vzpomíná Kopačová s tím, že to vše trvalo jen vteřiny.
Trať na čerčanském nádraží se totiž od mostu přes Sázavu prudce stáčí vpravo a výhled strojvůdci i cestujícím navíc zakrývaly odstavené vagony.
„Věděla jsem, že se musíme srazit. Přidržela jsem se a vtom přišla rána,“ popsala nehodu Pražanka, která ze střetu vlaků vyvázla s oděrkou a bolestí hlavy, pravděpodobně od hnuté páteře. Před nárazem nikdo nestačil zakřičet nebo upozornit ostatní cestující. „Byl to mžik,“ řekla.
Po nárazu lidé chtěli vystupovat, báli se, že vlak začne hořet. „Skupinka mladých lidí vyběhla ze zadní části rychlíku k poškozenému pantografu se snahou pomoci zraněným. Naštěstí byl vlak bez lidí. To nám také říkali při návratu,“ líčí cestující neveselý zážitek. „Hrozné to celé asi bylo pro cizince z vlaku. Hlášení na nádraží bylo jen v češtině, takže se o opatřeních dozvídali od spolucestujících. Jana Kopačová naopak velmi chválí záchrannou akci. „Hasiči i zdravotníci přijeli velice brzy. Myslím, že systém funguje dobře.“
Do Benešova pak Kopačová vlakem nedorazila. Kamarádka Jana Roubíčková pro ni raději přijela do Čerčan autem. To ale nebyly v sobotu poslední krušné chvíle bývalé ředitelky DD. Na zpáteční cestě se v Benešově porouchala lokomotiva rychlíku jedoucího z Ljubljany a bylo ji nutné vyměnit. „Byla jsem z toho trošku vyděšená, jízdu do Prahy jsem opravdu protrpěla,“ přiznala.