Soutěž měla dvě části, poslech a konverzaci. „Hodnotí se připravenost žáků, pohotovost a gramatika. Většina z těch, co sem přijdou, je dobře připravena. Hodně jich jezdí do ciziny, kde anglicky mluví. Soutěž má rok od roku stoupající úroveň,“ uvedl porotce Zdeněk Kubásek z pořádající školy. Už poněkolikáté se soutěže zúčastnila studentka vlašimského gymnázia Blanka Krejčová. „Znalost cizího jazyka je už nutností. Chodím na soukromý kurz. Každá podobná zkušenost je dobrá. Procvičím si témata a tím, že mluvím před lidmi, to beru jako přípravu na maturitu,“ říká gymnazistka po úvodní části. „Poslech nebyl příliš těžký, ale na sto procent to asi nebude,“ dodala. Nakonec obsadila v kategorii středních škol druhou příčku za vítěznou Helenou Kardovou z Gymnázia Benešov. V kategorii žáků do 7. třídy ZŠ zvítězil Jakub Hlinka. Mezi soutěžícími 8. a 9. tříd si prvenství odnesl Marek Schumacher. Z řad mladších žáků v kategorii ZŠ s rozšířenou výukou angličtiny a víceletých gymnázií si nejvíce bodů zapsal Vedad Kurtovié z benešovského gymnázia, mezi staršími uspěl Tomáš Rozsypal z Gymnázia Vlašim.

Angličtina je západogermánský jazyk, původem z Anglie. Je třetí nejrozšířenější mateřský jazyk na světě.
Němčina je západogermánský jazyk a hovoří jí přibližně 120 mil. lidí na celém světě. V Evropě je z hlediska počtu rodilých mluvčích němčina s 91,5 mil. mluvčími druhým nejrozšířenějším jazykem po ruštině.
Francouzština je románský jazyk, kterým se hovoří především ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Kanadě a v rozvojových zemích v Africe.
Španělština (neboli kastilština) je jedním z nejrozšířenějších světových jazyků. Spadá do kategorie románských jazyků. Španělština je úředním jazykem ve Španělsku a Andoře, ve většině států Jižní a Střední Americe a v Rovníkové Guineji, velmi rozšířená je také ve Spojených státech, na Filipínách a v mnoha dalších zemích světa. Počet rodilých mluvčích se pohybuje okolo 400 miliónů.
Italština je románský jazyk s asi 70 miliony mluvčích, převážně v Itálii.
Ruština (zvuk russkij jazyk) je nejužívanější slovanský jazykJako úřední i dorozumívací jazyk carského Ruska se ruština rozšířila po obrovské rozloze východní Evropy a severní Asie. Významné rusky mluvící menšiny žijí i v mnoha jinak neruských zemích, které po rozpadu Sovětského svazu získaly nezávislost.
Jaký cizí jazyk preferujete vy? Hlasovat můžete v anketě vpravo od článku.