Co je koronavirus?Zdroj: Deník„Opatření, které jsme přijali, má vést k zajištění plynulé dodávky pitné vody a odvádění odpadní vody po dobu nouzového stavu,“ informuje nejen odběratele z největšího města Benešovska správce jeho vodovodní a kanalizační sítě a také dodavatel vody, Vodohospodářská společnost Benešov. Ale benešovští vodohospodáři jdou ještě dál, i když se při tom „jen“ opírají o usnesení Vlády České republiky z neděle 15. března.

„S ohledem na prevenci dalšího šíření onemocnění Covid-19 jsme se rozhodli z důvodu bezpečnosti provozních zaměstnanců minimalizovat jejich kontakt se širokým okolím,“ uvádí VHS Benešov s tím, že vedení společnosti proto nařídilo čerpání dovolené nebo práci z domova u všech zaměstnanců s výjimkou těch, kteří zajišťují provoz vodovodu a kanalizace. Opatření je platné pro deset pracovních dnů na celém území působnosti VHS Benešov.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička v ochranné roušce.
Starosta Benešova poděkoval těm, co pomáhají

Samotné opatření ve VHS poznají také ti, kteří jsou zvyklí využívat jeho zákaznické centrum v Černoleské ulici. Momentálně tak lidé „z venku“ nenakoupí chlornan sodný potřebný k dezinfekci vody a neuspějí ani se žádostí o rozbor pitné nebo odpadní vody. „Přesto naši pracovníci jsou i nadále zákazníkům k dispozici na telefonu nebo emailu,“ ujišťuje VHS.

Kvůli situaci si například také motoristé neumyjí vozidla v myčce společnosti a k dispozici jim je pouze samoobslužný mycí box. Pro zajištění nutného provozu preventivně VHS také pozastavila budování nových přípojek nebo výměny vodoměrů a dočasně nepřijímá také platby v hotovosti ani kartou.

Online reportáž

Uvedená omezení nemají vliv na kvalitu ani plynulost dodávky pitné vody a odkanalizování. Dál VHS zajišťuje non stop dispečink a provoz infrastruktury a to potřebným počtem pracovníků. Ti fungují v pohotovostním režimu a jsou schopni rychle reagovat na případné poruchy. Laboratoře také standardně zajišťují kontroly kvality pitné vody a rozbory odpadních vod pro provozní potřeby,“ stojí v prohlášení VHS s tím, že s vývojem situace a dopadů na provoz bude společnost informovat zákazníky prostřednictvím svého webu.

Obdobně se s nastalou situací musejí vyrovnat také obyvatelé Vlašimi. I tam vodní infrastrukturu zajišťuje VHS Benešov. „Dodávky vody i likvidace splašků běží bez omezení, ale třeba výměny vodoměrů samozřejmě mohou i ve Vlašimi počkat,“ potvrdil vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Roušky pro svá Alzheimer centra dal svépomoci vyrobit Milan Šedivý.
Máme denní spotřebu 1500 roušek, říká provozovatel Alzheimerových center

Ve Voticích, třetím městě zařazeném mezi sídla zajišťující v bývalém okrese Benešov státní správu, dodává domácnostem a firmám pitnou vodu společnost Compag Votice, jejíž polovinu drží město Votice. „Nějaká zásadní opatření zatím u nás s dodávkou pitné vody přijata nebyla, ale vím, že se kvůli situaci s koronavirem minimalizovaly činnosti, při nichž se zaměstnanci Compagu Votice střetávali přímo s obyvateli,“ připomněl votický starosta Jiří Slavík.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník