Podle slov pořadatele Karla Maršálka je Konopišťská růže mezi tanečníky velice oblíbená a tudíž i každoročně hojně navštěvovaná.

„Kolikátý ročník je ten letošní vám přesně neřeknu, ale blížíme se ke třicítce. Já soutěž převzal po organizátorech, kteří ji pořádali ještě v Čerčanech. Teď už je drahnou řádku let tady v Týnci,“ přiznal Maršálek s tím, že tento rok dorazilo do Týnce nad Sázavou zhruba 180 tanečních párů z celé České republiky.

Ti soutěžili ve třídách hobby, D, C, B, A a M. Většina z nich tančila jak latinsko- americké tance, tak standardní.

„Latinskoamerické tance jsou samba, rumba, cha-cha, jive, a od třídy C ještě paso doble. A standard je waltz, tango, valčík, quickstep a od céčka přibývá slow foxtrot,“ popsal bývalý tanečník.

Podle jeho slov museli všechny taneční páry odtančit minimálně čtyři tance, každý v délce půl druhé minuty. Pro tanečníky od třídy C bylo povinných všech pět.

Umístění na prvních třech místech bylo pro soutěžící v Konopišťské růži velice důležité. Za každý poražený pár získali jeden bod, za postup do dalšího kola dva body a umístění ve finále pro ně znamenalo udělení F, tedy právě zmiňované protančení se až do samého finálového kola.

„Tyto páry mají za povinnost během soutěží, které navštíví, nasbírat 200 bodů, plus pět finálových umístění. Tím postupují automaticky do vyšší třídy,“ vysvětlil Karel Maršálek.

Patnácti až osmnáctičlenný tým, který taneční soutěž O Konopišťskou růži každoročně pořádá, má podle slov pořadatele všechno v malíčku. V tom vidí také hlavní úspěch celé akce.

„Daří se nám, aby tak do 15–20 minut po skončení prezentace šly děti tančit. A to rodiče s povděkem kvitují. Děti odtančí a mohou jet domů,“ pochlubil se Maršálek.

Konopišťská růže oslaví brzy třicáté výročí. I to je důkazem oblíbenosti této taneční soutěže.