V krajském kole soutěže Vesnice roku 2007 získala nejvyšší ocenění Kondrac. Z devětačtyřiceti přihlášených středočeských vesnic přisoudila hodnotitelská komise Zlatou stuhu obci z Podblanicka, ležící několik kilometrů jížně od Vlašimi. Po loňské Modré stuze za společenský život a předloňské Bílé stuze, kterou obec získala za činnost mládeže, to je další skvělý úspěch.
Kondrac s necelými pěti sty obyvateli a dvěma osadami, Dub a Krasovice, se soutěže zúčastnila popáté. „Výsledek nás tentokrát překvapil. Nepředpokládali jsme, že bychom získali tři roky po sobě stuhu, zvlášť při letošní konkurenci, která byla opravdu silná,“ cení si úspěchu starosta Miroslav Matuška.
Chloubou obce jsou místní dobrovolní hasiči, kteří se každoročně prosazují na závodech, TJ Sokol, fungují zde vodáci, cyklisté, pěvecký sbor s dvousetpadesátiletou tradicí, v zimě lyžařský vlek u Krasovic. Kondrac se může chlubit i vítězstvím v celostátní soutěži o nejlepší webové stránky obcí a měst.
„Netuším, čím jsme komisi zaujali. Myslím si, že je to vyvrcholení práce, která se tady dělá,“ pokračuje starosta a poukazuje na další aktivity, které radní podporují. „Redakce Kondrackého zpravodaje pořádá vánoční a velikonoční prodejní výstavy, nechybí slavnostní rozsvícení vánočního stromku a koledami, oblíbený je dětský karneval. Závěr roku je spojený s tradičním výstupem na posvátnou horu Blaník a s půlnočním setkáním občanů u slavnostního ohňostroje na hřišti,“ vyjmenoval Matuška jen některé z nich.
Součástí ocenění je půlmilionová odměna. Jak s ní v obci naloží, je zatím ve hvězdách. „V tento moment ještě nejsme rozhodnuti, jak ji investujeme. Práce je hodně. Velký problém máme s komunikacemi. Zrovna tak je potřeba dát peníze do bývalé hasičárny, kde je dnes ubytovna. Naše představa je vybudovat v ní posilovnu a klubovnu, která by sloužila k společenským organizacím, případně by ji využívali návštěvníci. Nutné je také vylepšit vodní vrt u Krasovic,“ ukazuje starosta na potřeby obce.
Zároveň přiznává, že získání barevných stuh není dílem jednotlivce, ale širokého kolektivu, který poctivě pracuje. Výsledky za posledních pět let dokazují, že jsme tu kus práce odvedli,“ dodává starosta s tím, že přestože podle regulí je obec v příštích letech vyřazena ze soutěže, na úpravách a zvelebování se rozhodně nic nezmění.
Vítězná obec se po prázdninách zúčastní celostátního kola . „Doufám, že se nám do té doby podaří spoustu rozdělaných věcí dokončit. V bývalé školní budově, kde sídlí obecní úřad, vznikne kadeřnictví, úpravami se rozšíří zasedací místnost. Lidé prostě v aktivitě budou dál pokračovat. Nemáme načinčanou obec čistě na soutěž, ale snažíme se obec udržovat v pořádku celoročně,“ dodal Miroslav Matuška.