Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec pod bájným Blaníkem je k turistům přívětivá

KONDRAC - Chcete–li strávit příjemné chvilky v přírodě a ještě o trase vašeho výletu nemáte jasno, zkuste zajet pod Blaník

20.8.2007
SDÍLEJ:

Kostel sv. Bartoloměje na návsiFoto: Karel Chlumec

Pro vyznavače cykloturistiky i pěší výletníky nabízí obec s necelou pětistovkou obyvatel nedaleko bájného Blaníku kompletní služby. Zájemci o aktivní trávení volného času mají příležitost nejen nabrat do plic čerstvý vzduch, ale poznat i místa spjatá s historií nebo opředená legendami.
Za zmínku určitě stojí unikátní kondracký kostel sv. Bartoloměje z 12 století, který se sice nevyznačuje překrásnou románskou výzdobou ani ojedinělou zachovalostí původního slohu, ale jeho průčelní dvojvěží patří k velmi ojediněle architektonicky pojatým konstrukcím. V Čechách ani na Moravě již neexistuje druhý kostel s podobným členěním průčelí a oválných věží u nás také není mnoho. Právě odtud se do okolní členité krajiny, které dominuje Malý a Velký Blaník, rozbíhá síť cyklostezek, naučných tras i turistických cest.
„Před rokem jsme pro turisty otevřeli moderní ubytovnu s kapacitou osmnáct lůžek včetně bezbariérové možnosti ubytování,“ říká starosta Kondrace Miroslav Matuška s tím, že ubytovna bývá poměrně dost naplněná a přináší tak obci potřebné peníze. „Jestli bude vše pokračovat jako doposud, stanou se příjmy z ubytovny zajímavým doplňkem obecního rozpočtu,“ dodává starosta. Ubytovna disponuje půjčovnou kol a samozřejmostí je i přístup na internet a množství informačních materiálů k turisticky oblíbenému Kraji blanických rytířů.
„Výlet na kole nebo pěšky si tu můžete vybrat na míru, podle vašich možností a momentální nálady,“ říká regionální projektový manažer Petr Zapletal a jako příklad uvádí okružní pětadvacetikilometrovou trasu Po stopách blanických rytířů s legendami na zastaveních, nebo o pár kilometrů kratší trasu vedoucí na hranici CHKO kolem obou Blaníků. „V Kondraci také začíná naučná stezka se čtyřmi zastaveními. Délkou dva kilometry je ideální pro rodiny s dětmi nebo seniory,“ dodává Zapletal s tím, že komu by to bylo málo, může pokračovat na navazující naučné stezce na Velký Blaník, která byla otevřena v letošním červenci. Stezka má 14 naučných a 17 hravých zastavení pro děti. Patronem a zároveň průvodcem je Blanický rytíř.
„Návštěvníci se seznámí nejen s přírodou Velkého Blaníku a okolí, ale i s historií jeho osídlení či pověstí o blanických rytířích. K vidění je rovněž kopie základního kamene Národního divadla pocházejícího také z Blaníku, či socha rytíře. Součástí stezky je geologická expozice hornin Podblanicka,“ říká Martin Klaudys ze Správy CHKO Blaník.
Užijí si ale i ti, kteří chtějí cestovat po památkách motorovými vozidly. Čeká je pětice románských kostelíků v nedalekých obcích nebo vyhlášené památky, jakými je zámek Jemniště nebo hrad Český Šternberk. Po návratu do Kondrace se o vyhládlé žaludky turistů a návštěvníků Podblanicka postará personál zdejší vyhlášené restaurace, kam se sjíždějí lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí včetně obyvatel nedaleké Vlašimi. Bohatou nabídkou a komplexními službami v turistickém ruchu po právu Kondrac získala Zlatou stuhu nejlepší středočeské obce v soutěži Vesnice roku 2007.

20.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žďárský tenorista Jakub Pustina.

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Benešov – Bourání pěti montovaných objektův areálu Táborských kasáren, které celých 10 let, co místo opustili vojáci, okupovali bezdomovci, začalo v pondělí. Kromě demolice má neoprávněnému pobytu bezdomovců v areálu zabránit i městem najatá ostraha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení