Doslova pozdvižení zavládlo v obci po vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2007. Obec s necelými pěti sty obyvateli obsadila v celostátním kole druhou příčku za Havlovicemi z Královéhradeckého kraje. „Sen se proměnil ve skutečnost. Na úspěchu se podílela celá vesnice,“ nezastírá radost starosta Miroslav Matuška. „Řvali jsme, navzájem jsme si volali,“ líčí Jiří Janouš, který ceremoniál sledoval v přímém přenosu. „Při vyhlášení se nám draly slzy do očí,“ dodal.
„Výsledek je tou nejlepší propagací, jaká může být. Během dne nám lidi málem strhali webové stránky. Ani jsem zprávu nemohla napsat, jak se mi rozklepaly ruce,“ říká webmasterka Jitka Jandová s tím, že gratulace přicházely telefonicky, esemeskami, internetem, od známých i neznámých. „Byli jsme u vás na kolech, moc se nám tam líbilo. Gratulujeme,“ ozvali se manželé Jehličkovi z Par〜dubicka. „To je bomba! Chci bydlet v Kondraci. Kdy už bude ta parcela?“ psal Pavel Budil.
„Cílem této soutěže není, zda obce jsou hezky zameteny. Cílem je posuzovat celkový život obce,“ uvedl při vyhlášení ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. A právě bohatý společenský život ve vesnici je silnou stránkou Kondrace. „Těší nás, když něco vytvoříme a druzí
z toho mají radost a umí pochválit. To nás žene dopředu,“ říká Štěpánka Procházková z redakční rady. „Aktivity byly
i před tím, než jsme vstoupili do soutěže. Rozhodně v nich budeme pokračovat. Děláme to pro sebe, aby se nám tady hezky žilo,“ dodal za všechny Jiří Janouš s tím, že obec určitě na vavřínech neusne.
Kondrac získala za pět let, co se soutěže účastní, postupně Bílou, Modrou a Zlatou stuhu. Letos zvítězila také v celostátním kole Zlatého erbu v kategorii webové stránky obcí.