Je to totiž úplně opačně. Právě z toho důvodu se spalinové cesty zanášely více než při běžné zimě, jelikož spotřebiče neběžely na optimální výkon. Proto je nyní na místě neotálet a po sezoně zavolat kominíka na každoroční servis.

„Když teď v březnu čistíme a kontrolujeme spalinové cesty, majitelé nevěří svým očím. V komínech a kouřovodech jsou podobné nánosy jako po loňské zimě, která byla pro změnu velmi vydatná," uvedl prezident Společenstva kominíků České republiky Emil Morávek s tím, že rozhodně nedoporučuje údržbu podcenit. Míní, že jedině plně funkční spalinová cesta je předpokladem pro bezpečné topení, a to nehledě na používané palivo.

Ani letošní zima se ovšem neobešla bez nehod. Také tentokrát hasiči v některých okresech kromě požárů zaznamenali otravy oxidem uhelnatým.

Přestože na Benešovsku žádný takovýto případ nebyl zaznamenaný, kominíci i tak upozorňují na bezpečnostní opatření, která mnoho nestojí a dokážou ochránit majetky i lidské životy.

„Jde především o pravidelnou roční kontrolu spalinové cesty. Po zimě určitě zavolejte kominíka, bude vás to stát pár stovek a máte na rok pokoj," apeluje Emil Morávek.

Lidé by neměli podceňovat kontroly komínů ani z důvodu možného požáru. Každý rok zemře na následky požáru rodinného domu v České republice několik lidí, několik desítek jich je zraněno lehce, někteří pak bojují o svůj život na nemocničních lůžkách.

Zanesený komín může totiž začít hořet nejen v zimě, kdy se topí, ale i v létě. Podle odborníků by se proto měla spalivová cesta, tedy cesta od kotle až po ústí komínu, vyčistit ihned po topné sezoně. Dehet a další sloučeniny mohou v parných letních dnech kvůli výparům vzplanout.

Otravy oxidem uhelnatým nebo domy v plamenech byly pravděpodobně také jedním z důvodů, kvůli kterému 1. ledna 2011 vešlo v platnost nařízení vlády, že všichni majitelé domů, chat a chalup jsou povinni si alespoň jedenkrát ročně nechat zkontrolovat komín kominíkem a v případě potřeby se prokázat revizní zprávou.