Hluk, prach, nebezpečí úrazu. To jsou negativa, které jen stěží mohou vyrovnat výsledný efekt rekonstrukce vodovodního řadu v jedné z nejstarších částí týneckého sídliště, takzvané Kolonce. Alespoň v očích tamních obyvatel. Všechny zápory sice budou brzy zapomenuty. Jenže nyní, kdy pod okny domů postavených během dvouletky 1948 až 1950 burácejí stroje a při každém průjezdu auta se zvedají oblaka dotěrného prachu, je všechno jinak. Lidé jsou naštvaní a dávají o tom vědět.
„Jen se přijeďte podívat,“ zval naštvaně, podle hlasu starší muž.
„Ani nemůžeme otevřít okno. Dokonce ani na noc, protože je sucho a prach se dostane všude. Jezdí se tu pořád,“ líčí peripetie jedna z obyvatelek. Týnec je malé město a tak ani pod takové prosté konstatování žena nechce uvést jméno.
Jenže prach to není to hlavní, čeho se lidé z Kolonky bojí. Mají strach o děti.
„Tříletý vnuk mi spadl do výkopu. Výkopy nebyly a nejsou zabezpečené,“ uvedl masér týneckých fotbalistů a obyvatel Kolonky Josef Čermák. Byl si kvůli tomu stěžovat i na úřadě, ale následná opatření podle něj nebyla dostatečná.
„Naši lidi to druhý den řešili, domnívám se, že by to mělo být zabezpečené,“ uvedl včera odpoledne starosta Týnce Zdeněk Březina. „Je tam pevná lávka a zábradlí.“
Výkopů je v Kolonce několik. U nejhlubšího z nich, na rohu ulic Husovy a 9. května, je sice ocelová přenosná zábrana, ale mezery mezi jejími jednotlivými částmi vykrývá jen plastová červenobílá fólie.
„Musejí si děti hlídat,“ je přesvědčen starosta. Podobný názor zastává i tajemník Městského úřadu Týnce Zdeněk Hanč. „Pan Čermák tu byl už třikrát. Podlážky tam má. Myslím si, že vnouče, které k němu přijde jednou za čtrnáct dní, si může ohlídat,“ je přesvědčen.
Opravy vodovodu měly skončit do závěru prázdnin, ale obyvatelé tomu příliš nevěří. „Vždyť se má u nás v Husovce znovu kopat. Hlavní řad je opravený, ale přípojky k domům položeny nejsou,“ uvedl Václav Nikrmajer.
„Dnes se má končit, zbývá napojit přípojky,“ řekl ale včera Hanč. Podle starosty se ale klidu dočkají tamní obyvatelé až napřesrok. Důvod? V Kolonce jsou stále provizorně vedeny přípojky elektřiny. Až je energetici zakopou do země, teprve poté budou definitivně opraveny i silnice a chodníky.