Zápisy předškoláků do prvních tříd, neúprosný boj o každou hlavičku, jsou u konce. Školy, mající za sebou rozhodující období týkající se jejich budoucnosti, nyní bilancují. Slabší ročník narozených dětí se promítnul nejen u menších škol, ale i škol městských. A to i přesto, že se učitelské sbory pečlivě připravují a svou nabídkou chtějí co nejvíce upoutat a přilákat budoucí prvňáky do svých lavic.
Vynaložené úsilí se vyplácí například malotřídce v Olbramovicích, kde obec poskytuje službu a sváží děti ze vzdálenějších oblastí do i ze školy. „Určitě to není rozhodující, obec ale do budoucna chce službu zachovat. Letos přišlo k zápisu 16 dětí. To je více než obvykle, pomohly tomu i loňské odklady. Kolik prvňáků přivítáme v září po letošních odkladech, nevím, ale i tak je to slušný počet,“ uvedla ředitelka Květa Havlíková.
ZŠ Dukelská Benešov naopak oproti loňskému roku zaznamenala u zápisu mírný pokles počtu dětí. Zda se jí podaří naplnit dvě nebo tři první třídy, ředitelka Hana Procházková zatím není schopna říci. „Správní řízení ještě není u konce, tudíž nemáme konečné počty. Ráda bych tři třídy, s tím, že nebudou naplněny nadoraz,“ uvedla ředitelka.
S problémem, jak naplnit tradičně dvě třídy, se potýkají také na benešovském Karlově. „K zápisu přišlo 43 dětí, z toho devět je odkladových. Na dvě třídy málo, na jednu moc. Město teď bude obesílat rodiče, jejichž děti se k zápisu nedostavily. Docela jich je ještě dost,“ říká zástupkyně ředitele Věra Hozová.
Lepší situace je na benešovské ZŠ Jiráskova. Přestože místo loňských čtyř tříd prvňáků otevřou letos o jednu méně, vládne ve škole spokojenost. „Vždyť na celý Benešov je 180 dětí, dopadli jsme dobře,“ konstatovala ředitelka Milena Prášková.