Těžařské práce, které jsou nyní v plném proudu, realizuje pro vlastníka pozemků Dobrovolné sdružení obcí Obecní lesy Benešovska.

„To od města také vytěžené dřevo odkoupí," informovala Alena Pokorná s tím, že konečná kalkulace bude vypočítaná podle množství vytěžené dřevní hmoty a její kvality.

Teprve po skončení dřevorubeckých prací bude jasné, zda město bude muset za práci těžařů ještě zaplatit, nebo zda cena olšového dřeva bude vyšší. V takovém případě by naopak peníze přišly z účtu Obecních lesů do kasy Benešova.

Důvodem kácení dřeva na břehu Konopišťského rybníka je prosychání vzrostlých stromů. Těžba se uskutečňuje v rámci akce s názvem Revitalizace biokoridoru Šiberna, jehož součástí je odbahnění Konopišťského rybníka, rekonstrukce jeho hráze, stavidel a také zeleně. Dílo v hodnotě kolem 67 milionů korun, na které Benešov získal dotaci téměř 90 procent nákladů, by mělo být dokončeno letos na podzim. V tuto chvíli se nádrž pod státním zámkem pomalu napouští. Ke zrychlení napouštění vody přispěje dohoda mezi městem a akciovou společností Líšno, které upustí část obsahu nádrží ze svých výš položených rybníků.