Na koňské farmě na samotě Baba mezi Benešovem a Bedrčí se už třetí týden zotavuje březí klisna, kterou sem převezl Josef Absolon od chovatele z Kolínska. Zvíře sem dopravil podvyživené s propadlými boky a vystouplými žebry, zesláblé dehydratací, se hřbetem pokousaným zjevně od hřebce a zanedbanými kopyty.
„Tamara už přibrala, asi pětadvacet kilo. Baští a zjevně jí chutná. Zbavili jsme ji s pomocí veterináře ze Sázavy střevních a i podkožních parazitů,“ pochlubil se majitel farmy, jemuž se záchranou kobyly pomáhá Josef Rosíval.
„Kobyla dostává pestrou koňskou stravu, vitamíny a minerály. Už není tak apatická, jako na začátku. Když jí sousední kůň ujídá, dokáže si svůj žlab uhájit,“ pochválil Tamaru Josef Absolon, který březí klisnu vodí pravidelně na louku na pastvu.
„Nechávám ji napást čerstvé trávy asi hodinu. Už zesílila. Do očí se jí vrátila jiskra. Neznámého člověka k sobě už nepustí. Když si na louce lehne, dokáže se sama postavit,“ dodal chovatel koní z Baby.
Jeho slova Tamara potvrdila u ohrady, když na ni dorážel hřebec. Na znamení, že je březí, a nemá o něho zájem, sklopila uši dozadu. Když hřebec nedal pokoj, tak ho výstražně kousla do krku.
„Věřím, že bude i s očekávaným hříbětem v pořádku. Musím se smát rozpoutané internetové diskuzi, že kobyle uřízneme hlavu. Utratit se přece musí kůň s vážným zraněním, kvůli kterému trpí, jako o víkendu na Pardubické. Ale ne Tamara. Ta ještě bude pracovat,“ dodal rezolutně Josef Absolon.

Související članky "Pásli koně na betoně?"