Původně oslavovanou investiční akci stavby 126 bytů v lokalitě Kněžina zaměstnává soudy i policii. Stavební firma požaduje nedoplatky téměř 33 milionů korun a úroky i smluvní pokuty za postavené domy. Týnecká radnice pohledávky neuznává. Firma podala na město sérii žalob k soudu a prostřednictvím státního zastupitelství dokonce oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu.
„U dvou žalob byl již vydán platební rozkaz, ale město Týnec se proti nim odvolalo, takže rozsudek není pravomocný. U jiné žaloby probíhají soudní stání a další žaloba je podaná,“ potvrdil David Koubovský ze stavební společnosti AGH ASTRA.
Firma tvrdí, že při přípravě stavby nebyla informovaná o staré ekologické zátěži a geologických podmínkách v lokalitě. Zmíněné miliony požaduje právě za takzvané vícepráce, které výstavbu inženýrských sítí a poté domů započatou v roce 2003 zpozdily a zároveň prodražily.
Týnecká radnice tvrdí pravý opak a navíc poukazuje na fakt, že firma stavbu řádně nedokončila.

Nové bydlení obyvatelům Kněžiny ještě udělá vrásky

Spor o téměř 33 milionů korun i úroky, smluvní pokuty a náhradu škody mezi stavbení firmou a radnicí je v patové situaci. Každá strana tvrdí něco jiného. Při soudních líčení rozhodnou písemné dokumenty.
„Stavební firma o podmínkách věděla při výběrovém řízení na zhotovitele inženýrských sítí i bytových domů. Vícepráce nebyly objednány a podepsány,“ oponuje místostarosta Martin Kadrnožka.
Radnice tedy firmě, i když se už kolaudace uskutečnila a domy noví obyvatelé zabydleli, kromě jiného nevyplatila zádržné, což je smluvně dohodnutá suma peněz jako pojistka pro zdárné dokončení stavby.
„Nechceme zádržné vyplatit do definitivního odstranění závad zjištěných kolaudací,“ doplnil místostarosta. K trestnímu oznámení podotkl, že se firma pravděpodobně cítí podvedená.
„Vyšetřovatel hospodářské kriminálky se podnětem stavební společnosti zabývá. Zatím bez jakéhokoliv závěru a případné kvalifikace,“ potvrdila šetření kauzy policejní mluvčí Zuzana Stránská.
Stavební firma AGS ASTRA nedávno zvolila pro nátlak na radnici ne zcela obvyklý postup. Na jednání městského zastupitelstva kolovaly mezi účastníky kopie dopisu představenstva firmy s popisem celé kauzy.
Text, kromě již zmíněných skutečností, uvádí k důvodům nedokončení stavby, že město mělo problémy s financováním výstavby na Kněžině.
„Je pravdou, že termín díla byl posunut, ale k postupu nás donutila platební nekázeň ze strany investora, kdy některé z faktur byly v prodlení s placením více než 200 dnů,“ uvádí například dopis firmy nepodepsaný konkrétním člověkem. Občané města se také dozvěděli informaci, že radnici hrozí kvůli porušení dotačních podmínek nejen vrácení celé sumy inkasované ze Státního fondu rozvoje bydlení, ale ze strany státní správy i penalizace v obdobné výši. Důvodem má být použití peněz výhradně určených pro stavbu 126 bytových jednotek na financování realizace inženýrských sítí. Firma také uvádí, že k prokázání podezření ze spáchaného trestného činu podvodu má dostatek důkazů.
„Z našeho pohledu obsahuje dopis polopravdy a lži,“ okomentoval text místostarosta Martin Kadrnožka. Sérii soudních jednání musí absolvovat statutární zástupce Týnce nad Sázavou, starosta Zdeněk Březina.