Zájem o očkování proti nemocem přenášenými klíšťaty je v tomto období vyšší, než obvykle. Výskyt onemocnění má totiž dva vrcholy. V červenci, srpnu a pak v říjnu.
„Benešovsko je ohnisko přírodního výskytu klíšťat, takže nákaza klíšťovou encefalitidou i lymeskou boreliózou lidem hrozí,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení benešovské pobočky Krajské hygienické stanice Jitka Blažková s tím, že ohroženi jsou všichni, kteří očkovaní nejsou.
V loňském roce pracovníci benešovské hygienické stanice zaznamenali pět případů výskytu klíšťové encefalitidy. Letos zatím jeden.
Podle statistik klíšťovými nemocemi nejrychleji onemocní dospělí a hlavně starší lidé.
„Čím je člověk starší, tím je větší riziko choroby. V první řadě by se hlavně měli nechat očkovat dospělí, potom děti. Většina rodičů totiž očkování pomine a nechá oočkovat jenom dítě,“ řekl dětský lékař Karel Navrátil.
Klíšťovou encefalitidu si můžeme splést s chřipkou.
„Tato choroba může proběhnout i bez klíšťového zánětu mozku, to znamená, že se projeví jenom jako viróza, ale to se vyskytuje většinou jenom u dětí, u dospělých a starších osob je větší riziko klíšťového zánětu mozku,“ uvedl praktický lékař Navrátil.
Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů, ale ne všichni očkují.
„Pokud se pacienti chtějí nechat očkovat, napíši jim recept. Vakcínu si koupí a já je oočkuji. Jsou to moji pacienti, takže za úkon nic nevybírám,“ sdělil Navrátil.
V Benešově se dá očkovací látka Encepur pro děti zakoupit za 450 korun, dospělé přijde na 533 korun.