„S budováním elektráren jsme začali ve sportovním areálu Na Lukách. Měla by tam být fotovoltaika s výkonem 200 kilowatt,“ potvrdil vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Panely už stojí na střeše části tribuny tamního atletického stadionu. Další začaly přibývat hned z kraje nového roku na střeše zázemí vedlejšího venkovního veřejného koupaliště.

Na komponenty si museli počkat

Neobvykle řešená fotovoltaická elektrárna pak vznikne na zaoblené střeše zimního stadionu. Právě kvůli jejímu tvaru zde elektřinu nebudou vyrábět klasické obdélníkové panely, ale ohebná fólie, která přilne přímo na zaoblení. Město tuhle možnost zvolilo, ačkoliv si na dodávku speciálních komponentů muselo počkat. „Teď sháníme někoho, kdo fólii na střechu nalepí, aby nám ji nevzal vítr,“ podotkl starosta.

Snaha o minimalizaci výdajů za energie přivedla Vlašim k záměru vybudování elektráren i na dalších vhodných městských budovách. Radnice už má k dispozici projekty na výstavbu na obou základních školách, chystají se i práce na přípravě stavby elektrárny pro mateřské školy i další městské objekty.

Starosta v této souvislosti potvrdil, že po realizaci záměru bude mít město k dispozici skutečně velikou elektrárnu s výkonem 500 kW. „Do noty nám také hraje schválení zákona o komunitní energetice. Díky tomu bychom chtěli všechny zdroje svést do jednoho místa a mohli pak s energií manipulovat podle našich potřeb,“ vysvětlil.

Kdy se investice vrátí, není jisté

Všechny plánované elektrárny by měly ve Vlašimi vzniknout ještě letos. Na jejich vybudování schválili zastupitelé investici ve výši 11 milionů korun. Část nákladů by měla pomoci snížit dotace ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Kolik zprovozněné elektrárny městu ušetří, ale není dopředu možné určit, protože se cena elektřiny v čase mění. „Návratnost naší investice záleží na ceně energie na trhu. V současné době je elektřina dost drahá, proto je nyní předpokládaná návratnost zhruba tři až pět let,“ dodal starosta Luděk Jeništa.

Požádají o dotaci na nová světla

Ušetřit na energiích ale městu nemají pomoci pouze solární panely. Vedle podpory na fotovoltaiky požádá město do konce března SFŽP také o dotace na výměnu 450 světelných bodů veřejného osvětlení. Do ulic tak přibudou úspornější světla s technologií svítivých diod a schopností stmívání v době, kdy bude takřka nulový provoz.

„Předpokládáme, že vyměněné lucerny spotřebují zhruba desetinu až dvacetinu současné spotřeby,“ řekl Luděk Jeništa a zdůraznil tím, že tímto směrem město půjde i v dalších letech, protože obyvatelům Vlašimi svítí celkově zhruba 1800 luceren.