Oproti loňskému roku dorazilo do oslovených „kamenných“ kin, tedy ne těch letních, méně diváků.
„Jsme rádi, že hrajeme. Lidé k nám trochu chodí. V porovnání s minulou letní sezónou ovšem návštěvnost klesla až o padesát procent,“ potvrdila trend Kateřina Nováková, vedoucí kina v Neveklově. Americký romantický film Láska za časů cholery tam pro nízký počet diváků dokonce nepromítali. „Je třeba, aby dorazilo alespoň šest lidí, ti však nepřišli,“ vysvětlila Nováková.
Na vině jsou podle ní internet a filmy na DVD. „Především mladší generace není zvyklá chodit do kina. Raději sedí doma v pohodlí obývacího pokoje,“ domnívá se Nováková. „Jedinečné atmosféře v kině se to však vyrovnat ne〜může,“ uzavírá.
Stejný problém trápí i čerčanský biograf. „V roce 2007 jsme měli od ledna do konce června čtyři tisíce diváků. Letos jsou to za stejné období počty poloviční. Sezóna je vskut〜ku mizerná“ souhlasí ve〜doucí kina Olga Hrzánová. Celorepublikový pokles návštěvnosti mají podle ní na svědomí ti, kteří filmy umisťují hned několik dní po premiéře na internet, odkud si je může kdokoliv stáhnout.
Situace v tamním kině občas dokonce připomíná scénu ze Svěrákova oscarového Kolji. „Ně〜kdy se stane, že je prodáno více lístků, než kolik sedí ve skutečnosti v sále lidí. Kdo chce film opravdu vidět, tak si totiž při nízkém počtu diváků, při němž nehrajeme, koupí o několik lístků více, aby se vůbec vyplatilo promítat,“ popisuje Hrzánová. Podle ní by si lidé měli uvědomit, že když do kin chodit nebudou, hrozí biografům zánik.
Opačně je tomu v případě letního kina ve Vrchotových Janovicích. „Až na výjimky se nám daří dobře. Když nehrajeme, je to většinou kvůli nepřízni počasí,“ nestěžuje si jeho provozovatel Jiří Mrázek.

Tomáš Macháček