O práci v zahraničí mají Češi obecně největší zájem v létě, jde hlavně o brigády sezónního typu. Patří mezi ně hlavně sběr ovoce nebo pomocné práce v hotelových zařízeních a to nejčastěji ve středomořských státech jako jsou Španělsko, Itálie, Řecko nebo Kypr. „Nabídka těchto volných míst ale není dostatečná, zájem přes léto je veliký,“ informovala Kateřina Novotná, vedoucí oddělení trhu práce z benešovského úřadu práce.
Jinak, co se týká dlouhodobějších zaměstnání, vybírají si Češi hlavně anglicky mluvící země, to také proto, aby se zdokonalili v angličtině nebo naopak proto, že pouze anglicky se v zahraničí dokážou domluvit.
Jedná se tedy především o Velkou Británii a ve zvyšující se tendenci také Irsko.
„Evidujeme v současnosti 288 pracovních pozic pro Čechy v zahraničí, kolik to je ale konkrétně pracovních míst, to nedokážeme zjistit“, dodala Kateřina Novotná.
Zahraniční společnosti shánějí pracovníky z Čech především na pozice, které jsou nedostatkové i u nás. Jde o strojírenské profese, služby, výpočetní techniku nebo zdravotnictví.
Pokud by lidé byli motivováni k odchodu do zahraničí vysokým příjmem, mohl by se u nás projevit skutečný nedostatek těchto pracovníků.
Na benešovském úřadu práce si informace o nabídce práce v cizině během jednoho měsíce zjistí vždy zhruba 10 až 15 uchazečů.

Práce v zahraničí se oproti dřívějšku nevyplatí

Praha/ Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety.
„Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je směnit po několika letech najednou je naprosto nevýhodné,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtářová.
Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok.
„Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Markéta Šichtářová. V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd.
Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají se západním Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve.
„Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Markéta Šichtářová.
Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není.
„Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má v Evropě nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala Markéta Šichtářová.