„Nedovedu si představit, že bych měla být doma. Mám tam sice práce nad hlavu, ale vždycky si ji v pohodě zvládnu. V tomhle věku se cítím velice aktivní a chci být prospěšná lidem,“ svěřila se Jitka Klímová. Reformu veřejných financí a výhody pro pracující důchodce prý nesleduje, pomáhá prodávat v krámku u příbuzných a moc ji to těší.
Bohuslav Vopička si myslí, že to se zaměstnáním u důchodců vůbec není jednoduché. „Ukažte mi někoho, kdo by chtěl zaměstnat penzistu. To je sice hezké, že na nás Nečas takhle myslí, ale realita obyčejného člověka je úplně jiná, ať se na mě nikdo nezlobí,“ rozčiloval se důchodce.
Každý senior se však může zařídit podle svých možností. Lidé, kteří se rozhodnou po dosažení důchodového věku dál pracovat, mají nyní dvě možnosti. Buď budou pracovat a brát důchod nebo do penze vůbec nevstoupí a budou pracovat v kuse. Kterou z nich využijí, záleží na individuálním rozhodnutí. Například Růžena Kubová, šedesátiletá invalidní důchodkyně, je vyučená elektrikářka.
„Kdybych neonemocněla, pracovala bych u stejné firmy, kde jsem roku 1971 začala. Nikdo by mě do důchodu nedostal,“ poznamenala Růžena Kubová s tím, že se kdyby byla zdravá a mohla si hledat práci, ráda by se nechala zaměstnat třeba v elektroprodejně.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR uvedlo v příloze deníků příklad pětašedesátiletého muže, který jako důchodce pracuje na částečný úvazek za 10 tisíc korun hrubého měsíčně.
Nebude platit žádnou daň, pouze sociální a zdravotní pojištění. Jeho čistá mzda stoupne ze 7694 korun na 8750 korun.
Placení daní se ale pracující důchodci nevyhnou, z vyššího výdělku je odvádět budou. Slevy na dani by podle ministerstva práce měly dorovnat výdaje, které lidé letos kvůli vyšší dani z přidané hodnoty a zdražování budou mít.

MARKÉTA JANKOVSKÁ