VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý by se měl naučit starat se sám o sebe a měl by kritizovat nedostatky

Benešov – Stranická příslušnost: ne. Odborná způsobilost: ano. Právě tak by nejspíš vypadal dotazník či posudek, pokud by existoval, které by popisovaly v roce 1989 pracovní pozici Vlasty Chromé. Vystudovaná stavební inženýrka byla totiž vedoucí útvaru investic ředitelství Středočeských státních lesů Benešov.

13.11.2014
SDÍLEJ:

Vlasta Chromá čte na benešovském náměstí prohlášení OF při generální stávce 27. listopadu 1989.Foto: archiv Vlasty Chromé

„Tuhle pracovní pozici jsem přijala za podmínky, že mě nebude nikdo tlačit ke vstupu do partaje," vzpomíná žena prvního polistopadového starosty Benešova Mojmíra Chromého.

Aktivita na politické scéně v jiné, než Komunistické straně Československa, znamenala tehdy hodně potíží. Politicky aktivní Vlasta Chromá před rokem 1989 nebyla, přesto ji lidé z jejího okolí vnímali jako enfant terrible, tedy člověka jednajícího bez ohledu na tehdejší totalitní společenské zvyklosti.

„Mohla jsem si dovolit říkat věci, které se moc nenosily," tvrdí Chromá. „Ale samozřejmě to bylo podmíněno tím, že mí dva přímí nadřízení, tedy ředitel a jeho náměstek, byli velice inteligentní a dalo se s nimi, byť mezi čtyřma očima, hovořit velice otevřeně," vysvětlila Vlasta Chromá a připomněla i dny následující po 17. listopadu.

„Ředitel hned v pondělí dvacátého listopadu s každým z nás mluvil a upozornil nás na to, že se chystají velké demonstrace a v podstatě nám přikázal, že na ně nikdo nepůjde," uvedla Vlasta Chromá.

Jak čas plynul, přišel pátek 24. listopadu a stejný ředitel pak důrazně a překvapivě svým podřízeným oznámil, že se na pondělní generální stávku vypraví z benešovského ředitelství všichni.

V tu dobu už celé Československo vědělo o tom, co se stalo na pražské Národní třídě. I Vlasta Chromá se stejně založenými lidmi začala vyvíjet aktivitu, která se v prvních dnech omezila na předávání zpráv dalším lidem a zapalování svíček a to především kvůli údajně ubitému studentovi. V dalších dnech pak šířila písemnosti, které získávala OF i od nově vzniklé Křesťansko-demokratické strany.

„Letáky vznikaly v zahraničí a alespoň jejich rozšiřováním jsem se snažila dělat proti bolševismu maximum," soudí Vlasta Chromá.
Jenže počínání lidí, kteří měli stejný cíl, svrhnout nenáviděnou vládu jedné strany, nemělo zpočátku jednotné pokračování. Podle Chromé se stále více události v Benešově posouvaly do takzvaného strejcovského stylu. Při něm různí lidé přednášeli různé názory, nebo při sroceních na ulici hovořili bez zesilovací techniky a oslovovali jen nejblíže stojící.

Poté se přiblížila generální stávka a v Benešově vznikal přípravný výbor Občanského fóra.

„Měli jsme se sejít v restauraci Na Knížecí, ale dorazila jsem tam jen já a mladý inženýr Mertl," uvedla Chromá.
Právě proto změnili oba účastnici místo a přesunuli se do salonku restaurace Na Poště, kde jim vyšel vstříc poskytnutím telefonů vedoucí František Paluš.

„Napsala jsem tam prvotní prohlášení benešovského Občanského fóra a v pátek 24. listopadu jsem ho přečetla shromážděným," připomněla Vlasta Chromá s tím, že text byl zaměřený proti cenzuře, nesvobodě i jako kritika vedoucí úlohy KSČ. 

S pouze drobně upraveným, umírněnějším prohlášením, pak žena vystoupila také v pondělí 27. listopadu generální stávce na centrálním benešovském náměstí.


„Jenže v tu dobu už za mnou postávali komunisti se svým projevem," sdělila pamětnice. „Nevím, jak k tomu došlo, možná jim to řekl někdo z našich řad a přizval je dokonce na demonstraci. Možná dokonce měli estébáci v salonku odposlech a znali obsah našeho prohlášení. Proto dokázali při svém projevu reagovat na naše prohlášení z 24. listopadu," domnívá se Vlasta Chromá.

Ženu po generální stávce doslova zvedl ze židle článek benešovského novináře v deníku Svoboda, který informoval, že se manifestace zúčastnilo jen několik stovek lidí. Přitom se na podpisových arších pod prohlášením Občanského fóra ocitlo na patnáct stovek autogramů!

„Ne každý se ale podepsal, proto odhaduji, že na náměstí bylo určitě více než dva tisíce lidí," je přesvědčena Chromá.

V tu dobu se aktivně angažoval také Roman Fišer a 27. listopadu i student práv Jan Camrda. Jeho otec vystupoval jako moderátor OF. Tomáš Podhola s Markem Jantačem událost zase dokumentovali fotograficky i filmově a Karel Rýdl poskytl svůj obchod na náměstí pro potřeby uskladnění tiskovin.

Manžel Vlasty Chromé, Mojmír, se stal prvním polistopadovým starostou Benešova. Bohužel zemřel předčasně 3. ledna 2005, ale jeho žena má na jeho vstup do politiky stále svěží vzpomínky.

„Přišel k tomu jako slepý k houslím," nebojí se paní Vlasta popsat zrod politické kariéry svého muže. „Účastnil se se mnou vystoupení, kde jsem četla různá prohlášení, ale aktivně se nezapojoval," tvrdí Vlasta Chromá.

Zlom ale nastal na začátku prosince, po událostech v Rumunsku, kdy se přidal také on se svým prohlášením k obyvatelům Benešova.
Po likvidaci Ceaușesca a jeho ženy se i Mojmír Chromý rozhodl k radikálnímu kroku s přesvědčením, že tak daleko to u nás dojít nesmí.

„Když si pak někteří lidé z Občanského fóra umanuli, že by starostu Benešova měl dělat komunista Kalina, nevydržel to a při setkání Na Chmelnici, kterého se zúčastnili i pánové Camrda, Smutný, Smolek, Fišer, Dostál a také politický vězeň Josef Doubrava prohlásil, že se o místo starosty bude ucházet. Před tím se už domluvil s Tomášem Podholou i Romanem Fišerem a hlavně s Ladislavem Žabou, který odmítl dělat starostu a vzal by pouze post místostarosty," připomíná Vlasta Chromá historii starou čtvrt století. „Tohle složení vedení města pak zvolení delegáti odhlasovali na plenárním zasedání v tehdejším kulturním domě v Tyršově ulici."

Do Benešova jezdily na konci roku 1989 také osobnosti, které diskutovaly s veřejností a vysvětlovaly nejasnosti.

„Byl to například spisovatel Jiří Stránský se studenty, ale také Miloš Zeman, který byl tehdy ještě při smyslech. Pamatuji, že jedna z jeho tehdejších řečnických otázek směřovala i k českým bankovkám. Zeman se tehdy ptal, která že země by si dala, jako v případě Československa a portrétu Gottwalda, podobiznu masového vraha na bankovku," dodala Vlasta Chromá a popsala ještě jeden svůj dojem z tehdejší atmosféry v Benešově.

Řada lidí se zúčastnila generální stávky a podle Chromé téměř všichni byli z přicházejících změn nadšeni.

„Jenže my Češi máme bohužel takovou povahu, že chceme, aby nám někdo něco připravil, aby nám něco dal a přichystal nějaké podmínky. Tahle očekávání se ale nenaplnila a ani nemohla, protože každý by se měl naučit starat sám o sebe a společenské nedostatky měl umět kritizovat i když půjde se svou kůží na trh," míní Vlasta Chromá, ale s odstupem času se domnívá, že si nemůžeme stěžovat na životní úroveň ani na nedostatek svobody. „Jediné, na co si můžeme a musíme stěžovat, je nedostatek morálky," je přesvědčena.

Zásadní chyba pak podle Chromé přišla při velké privatizaci a vzniku fondů. Tam podle ní selhávala morálka a to především z hospodářko-partajně-šmelinářských elit, které leckdy plynule z umírajícího režimu přešly do vlivných politicko – ekonomických pozic nové, demokratické společnosti. I z toho se můžeme vysekat, ale pouze politikou evropského a angloamerického stylu, nikoliv příklonem k východním totalitám.

Autor: Zdeněk Kellner

13.11.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 21 000 Kč Technici v oblasti vodohospodářství (kromě úpravy a rozvodu vody) Technik vodohospodář - administrativní práce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, Administrativní práce vhodnější pro ženy, vyžaduje pečlivost. Technické vzdělání výhodou., Pracovník zpracovává provozní řády vodovodů, připravuje technické části smluv na provozování Va K a vede další technické evidence, hlášení a reportingy. Zástup za mateřskou dovolenou. Nabízíme stravenky, příspěvek na životní pojištění, roční odměny., Životopisy zasílejte na e-mail: vlachova@vhs-sro.cz, tyrova@vhs-sro.cz ( mzdové a personální oddělení).. Pracoviště: Vodohospodářská společnost benešov, s.r.o., Černoleská, č.p. 1600, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zora Vlachová, +420 724 431 965. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Práce v elektrovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Benešov, NÁPLŇ PRÁCE , • nenáročné práce ve výrobě elektro , • jednoduchá obsluha lisu , • čistá práce ve středně hlučném prostředí (ochranné pomůcky zajištěny) , • kompletace výrobků , • balení hotových výrobků , PRACOVNÍ DOBA: , • jednosměnný provoz , • PO – PÁ , • po dohodě možnost volné pracovní doby , • běžná pracovní doba 8 hod. denně, případně dle domluvy , (akceptujeme i zkrácené úvazky) , POŽADAVKY: , • manuální zručnost , • pečlivost , • poctivost , OSTATNÍ: , • práce vhodná pro ženu i muže , • nástup možný ihned. Pracoviště: V-systém elektro s.r.o. - sídlo, Rubešova, č.p. 626, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petr Rosůlek, +420 737 242 214. Informační technologie - Informační technologie Programátor 21 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor počítačových aplikací. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme šikovného člověka, který se nelekne vysokého pracovního tempa, dokáže si práci zorganizovat, rychle a pružně reagovat, efektivně komunikovat s ostatními odděleními., Jste pečlivý/á, iniciativní a záleží Vám na výsledku Vaší práce?, Pokud ano, pak hledáme právě Vás!, Náplň práce:, V závislosti na požadavcích firmy, vytvářet, udržovat a modifikovat softwarové vybavení strojů, technologických celků a vizualizačních aplikací na platformě Siemens-Simatic S7-300, 400, 1500,1200, WinCC, Step7, TiaPortal v 14 a výše, Starter, Simotion Scout, VISUAL STUDIO. Nadále udržovat a rozvíjet vzdálený přístup technologů a odpovědných pracovníků do strojů a technologických celků., Udržovat strojovou síť a monitoring výrobních linek., Požadavky:, • SŠ vzdělání – vhodné i pro absolventy, • Vytvoření program pro průmyslové aplikaci, • Tvorba SW pro řízení strojů včetně uživatelského SW, • Znalost práce na PC, • Řidičské oprávnění B – aktivní řidič, • Praxe na obdobné pozici velkou výhodou, • Komunikativnost, flexibilita, • Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, • Znalost cizích jazyků. Pracoviště: Kavalierglass, a.s. - pracoviště sázava, Sklářská, č.p. 359, 285 06 Sázava. Informace: Ladislava Bečanová, +420 327 550 270,737 240 092. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč Číšníci a servírky číšník, servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kladruby u Vlašimi, Požadavky:, - znalost práce, odpovědnost, spolehlivost, - příjemné vystupování, - vyučení v oboru preferováno , - morální a občanská bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů bez záznamu), - směny 5.30-14.00 a 10.30-19.00, 2x měs. So,Ne , - plat dle praxe, včetně osobního příplatku po zkušební době , Možnost ubytování, stravování, MŠ v místě, příspěvky na penzijní připojištění nebo na dovolenou, řádná dovolená 5 týdnů, sick days , k dispozici bazén, fitness a další , První kontakt e-mailem nebo telefonicky 7-14 hod.. Pracoviště: Rehabilitační ústav kladruby, 258 01 Vlašim. Informace: Roman Karafiát, +420 777 230 695,317 881 342.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Ze slavnostního otevření zrekonstruované pobočky České pošty v Benešově.
10

Na benešovské poště je více místa, světla i vzduchu

Vítězství v podnikatelských soutěžích voní papírem

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Tvorba originálních knížek pro děti, které píše Pavla Krátká, a tisk etiket společností Colognia press. To jsou obory, jež nejvíce zaujaly porotce udělující podnikatelská ocenění - tituly Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Středočeského kraje a Vodafone Firma roku 2018 Středočeského kraje.

Kominík je teď jako zubař. Počkáte si

Střední Čechy - Vysoké škody, i zaplacení ceny nejvyšší. Takové mohou být následky maléru, který se zdánlivě nenápadně zrodí v komíně. S tím, jak lidé začínají topit, každoročně přichází i doba komínových požárů. Následky mohou být fatální.

KRÁTCE: Starosta Benešova Petr Hostek zatím neřekl ne

Benešov - Největší propad zaznamenala při komunálních volbách v Benešově Česká strana sociálně demokratická s volebním lídrem, starostou Petrem Hostekem. Její kampaň oslovila ze 6212 voličů, kteří dorazili k urnám, jen 6,49 procenta z nich. To pak dalo pouhý jeden jediný mandát, který získal právě starosta.

SK Benešov má nového předsedu, je jím Tomáš Novák

Benešov - Nově zvolený Výkonný výbor fotbalistů SK Benešov na svém první zasedání zvolil v pondělí 15. října svého předsedu tak, jak mu ukládají Stanovy spolku. Nově ale zvolil i místopředsedu, kterého teprve musí zakotvit do nových stanov. To si dal výkonný výbor jako jeden ze základních úkolů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT