„O víkendu jsme přijali patnáct netopýrů rezavých z pokáceného stromu. Opatrně je rozkrmíme a až budou v dobré kondici, vypustíme je poblíž místa nálezu. Díky tomu, že už je jaro a netopýři se v přírodě probouzí ze zimního spánku, nebudou u nás muset zůstávat dlouho," popsal nikterak ojedinělý případ vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody Vlašim Stanislav Němec, který upozornil, že od konce března do konce září, tedy po celou vegetační sezónu, by se neměly kácet dřeviny rostoucí mimo les.

Kromě netopýrů, které by člověk čekal spíš v nějaké jeskyni či ve sklepě, využívají dutiny starých stromů k přezimování či hnízdění například i sovy, strakapoudi, sýkory či brhlíci. Jejich větve pak obývají ptáci a někde také veverky.

„Řada netopýrů přitom jako denní úkryt využívá i docela malé praskliny ve dřevě a škvíry pod odchlíplou kůrou," zdůraznil Stanislav Němec.

Může se tedy stát, že si při kácení stromu nemusíme zvířat ani všimnout. Pokud přímo nenarušíte dutinu anebo pokud se zvířata pádem stromu neprobudí a nezačnou šramotit či vydávat nějaké zvuky. Je tedy třeba před i po kácení věnovat dutinám zvýšenou pozornost.

„Když při kácení objevíte ve stromě zimující zvířata, anebo na jaře mláďata, měli byste vždy kontaktovat záchrannou stanici. Při zničení úkrytu hrozí zimním spáčům umrznutí či smrt vyčerpáním kvůli nedostatku potravy. Ptáčata či malé veverky z poničených hnízd zas mohou být zraněné, či jim bez vhodně provedené pomoci hrozí opuštění rodiči a vyhladovění," vysvětlil vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim a dodal, že kácení by se mělo vždy nejprve dobře zvážit. I torza již uschlých velikánů jsou pro živočichy velmi významnými úkryty či zdroji potravy.