Tuhle výhodu svým žákům dávají vedení škol zpravidla proto, že potřebují do učeben vpustit řemeslníky. Kdyby tak neučinila, hrozilo by, že by rekonstrukční a další nezbytné práce narušily první dny nového školního roku.

Prodloužené prázdniny si užijí žáci ze všech čtyř benešovských základních škol.

V největší ZŠ ve městě, v Dukelské ulici, k brzkému konci školního roku mají hodně pádný důvod. Do areálu vjedou těžké stavební stroje 
a rozbourají tam vstupní most. Vnitřní úpravy čekají na i objekt ZŠ v ulici Na Karlově. Malování a oprava kanalizace zase potká nejmenší školu ve městě v Konopišťské ulici. Zcela prozaicky, bez odkazu na nutné údržbářské práce, skončí škola v pátek v dětem ze ZŠ Jiráskova.

„Na zbytek školního roku mají žáci ředitelské volno," potvrdila mluvčí benešovské radnice Soňa Vanhoecke.

Také školáci z obou vlašimských základních škol budou mít o něco delší prázdniny.

„Žáci jdou do školy naposledy v pátek. My v pondělí 
a v úterý čerpáme ředitelské volno, protože tady začnou nějaké stavební práce na rekonstrukci sklepů," informovala sekretářka ředitele ZŠ Sídliště Jana Svatoňová a připomněla, že rodiče mohou své děti na oba poslední červnové dny přihlásit ve školní jídelně na oběd, protože ta funguje až do úplného konce školního roku.

Podobně jako na Sídlišti, také žáci prvních až devátých tříd na druhé straně města, ze ZŠ Vorlina, půjdou pro vysvědčení už v pátek.

Dva poslední řádné školní dny června využijí pedagogové ze ZŠ Vorlina jinak, než jejich svěřenci.

„Učitelé budou mít školení, pracovat na dokumentaci a zhodnocení uplynulého školního roku," uvedl ředitel ZŠ Vorlina Petr Jíša.

Na delší prázdniny se už teď těší také děti navštěvující Základní školu Čechtice. „My končíme o trochu dřív z důvodu rekonstrukce školní tělocvičny. Kvůli tomu jsme si ušetřili dva dny ředitelského volna, které bychom jinak vyčerpali v průběhu školního roku," vysvětlila zástupkyně ředitelky Základní školy Čechtice Marie Málková.

Jinak ale na tom budou žáci ze základních škol v Týnci nad Sázavou a Krhanicích. Děti z těchto školských institucí zasednou do lavic i v pondělí 29. a v úterý 30. června, kdy dostanou vysvědčení.

Votická základní škola v Pražské ulici žákům předá vysvědčení v pátek 26. června. Předtím se ve spolupráci se ZŠ Smetanova a radnicí uskuteční slavnostní rozloučení s absolventy nejvyšších ročníků. „Na pondělí a úterý jsem vyhlásila ředitelské volno. Důvodem je plánovaná výměna oken v budově školy," konstatovala ředitelka Zuzana Bukovská.

Vyučování končí v pátek také ve Vrchotových Janovicích. „Z technických důvodů, začne oprava záchodů," objasnil Bohumil Hašek, ředitel ZŠ Vrchotovy Janovice. S deváťáky se škola rozloučí rovněž slavnostně, už ve čtvrtek v 9 hodin v zasedací místnosti úřadu městyse. Prázdniny zahájí dříve děti v Jankově i v Miličíně.

S přispěním Martiny Křečkové, Karla Chlumce a Ladislava Jerie