Co bude dál? Nejspíš s takovými otázkami vstávalo dnes1285 sklářů z Kavalieru Sázava. V pátek totiž jejich zaměstnavateli skončila ochrana před věřiteli.
Opatření, které nařídil 2. října soud firmě, pomáhalo najít východisko z krize. Během té doby nesměli dodavatelé vypovědět smlouvy na dodávky energií, surovin či služeb, které trvaly alespoň tři měsíce před vyhlášením moratoria. Pomohlo to?
„Lidé normálně přišli do práce. Co bude dál, to ale nevíme,“ přiznal dnesv pondělí 5. ledna 2009 Jaroslav Daneš, předseda odborové organizace s tím, že už zítraje v podniku naplánovaná schůzka s insolvenčním správcem.
Mluvčí sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), do které Kavalier patří, Karel Samec ale potvrdil, že nyní, po skončení moratoria, budou sklárny prodány novému majiteli. „Další fungování podniku se bude řešit podle insolvenčního zákona. Nejprve bude vyhlášen úpadek, který by měl být řešen konkursem. Z něj firmu získá nový majitel. Proces prodeje bude řídit insolvenční správce. Ten následně oznámí termíny a podmínky, do kdy společnost prodá. Sklárny Kavalier i nadále pokračují ve výrobě,“ ujistilSamec.
Nejistota zaměstnanců ale spočívá nyní v tom, že nikdo z nich neví, kdy získají za prosinec mzdu v plné výši.
„Předpokládá se, že firma rozloží lednový výplatní termín na několik částí. O přesném harmonogramu a procentuálních poměrech se uskuteční jednání mezi vedením firmy, insolvenčním správcem a odbory. Důvodem tohoto kroku je, že bankovní věřitelé odčerpali na konci loňského roku finanční prostředky z účtů mateřské BCT, od níž měly Sklárny Kavalier část peněz inkasovat,“ vysvětlil Karel Samec.