Přes devět milionů korun na rozvoj venkova přiteče na jaře díky rozhodnutí Posázaví o.p.s. na Benešovsko z EU.

Třetinu z toho získali na základě projektů podnikatelé. I ti, kteří jsou na Posázaví o.p.s. bezprostředně napojeni. Reportáž o tom přinesl ČR 1 Radiožurnál.

Peníze, celkem 1,2 milionu, poslouží firmě Hotel Nad Řekou na výměnu oken a rekonstrukci koupelen v restaurační a ubytovací části vodáckého a turistického centra Bisport v Týnci nad Sázavou (celková výše projektu je 2,95 milionu). Jeho majitelem je Jaromír Biolek, který zakládal Posázaví.

„Za sedmnáct let, co podnikám je to první žádost o investiční grant. O peníze jsem dokonce ani sám nežádal. Udělali to moji nájemci, kteří v prostorách centra podnikají,“ vysvětlil Biolek, který se nezúčastnil ani rozhodování o tom, komu peníze Posázaví přisoudí. „Za těch sedmnáct let jsem si už zvykl na závist. Mám proto svědomí čisté,“ řekl Biolek.

Dalším zakladatelem o.p.s. je Miroslav Němec. Jeho firma Altum HR získá na projekt rekonstrukce Společenského centra Týnec další 1,2 milionu korun (celková výše projektu je 2,28 milionu). Dotaci získá firma dokonce už podruhé.

Při žádosti o vyjádření k případu, se nejprve od srdce zasmál.

„Rozhlasová reportáž je klasickým případem snahy vydupat ze země stůj co stůj senzaci,“ míní Němec, který je z uveřejněných informací značně rozladěný. „Už jen statut obecně prospěšné společnosti je velice přísný, takže nedovoluje žádné klikyháky. Právě proto v přidělení peněz necítím ani střet zájmů. Jediné, co mě mrzí je, že se lidé neseznámí s realitou a neptají se po faktech. Chápu to jako čistou závist.“

Barbora Čmelíková, zaměstnankyně Posázaví o.p.s. na svůj projekt Penzion Bukovany také získala 1,2 milionu korun (celková výše projektu je 3,27 milionu). „Sama za sebe mám to nejčistší svědomí. Řekla jsem si, co bych se svým životem chtěla dělat dál a na to konto jsem zapracovala a nechala zpracovat projektovou dokumentaci. Chci postavit na svém stávajícím objektu dva apartmánky pro ubytování v soukromí. Proto jsem požádala o dotaci a vyšlo mi to. Dojem, který ale výsledky vzbuzují mě mrzí,“ uvedla.

K případu se vyjadřovala včera, jako host on–line rozhovoru Benešovského deníku, také ředitelka Posázaví Bohunka Zemanová. Všechny její odpovědi najdete na www.benesovsky.denik.cz, jejich výběr na straně 2. „Dotace z programu Leader, o kterých reportáž informovala, může dostat každý aktivní subjekt prostřednictvím místní akční skupiny Posázaví. Záleží zcela na něm, zda o dotaci požádá,“ uvedla Zemanová.

Prostřednictvím webu se ke kauze vyjádřil během on–line rozhovoru i čtenář podepsaný jako Kramář. „To je ta společnost, co její členové přidělují evropské milióny sami sobě? Sakra, to bych taky bral, přijít s nápadem, domluvit se s kamarády v komisi, já pro sebe nemůžu hlasovat, budu hlasovat pro tvůj projekt, a ty pak zas na oplátku pro můj. Krásná forma jánabráchismu!“

Postup Posázaví neodsuzuje ani Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který výběr projektů prověřuje a nakonec také schvaluje. „Není a ani nemůže být zakázáno, aby osoby jakkoli spjaté s konkrétní místní akční skupinou nemohly předkládat projekty. SZIF má ale možnost dotaci nevyplatit, když dojde k závěru, že podmínky pro poskytnutí dotace nebyly splněny,“ stojí v prohlášení zveřejněním Radiožurnálem.

Obdobný názor zastává i Václav Pošmurný, konzultant společnosti Posázaví. I on vidí ve vzniku mediální kauzy závist některého z neúspěšných žadatelů o grant. „Schvalovací procedura je vícestupňová a každý, kdo při ní neuspěje, se proti rozhodnutí může i odvolat. To ale nikdo neučinil,“ dodal Pošmurný.