„Český pěší pluk číslo 102 vznikl v roce 1883 při poslední vlně výstavby pěších pluků pozemního vojska společné rakousko-uherské armády,“ informuje Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české s tím, že „102“ sídlila nejprve v Prešpurku, dnešní Bratislavě, ale během roku 1883 bylo zřízeno doplňovací velitelství v Benešově a následně v roce 1884 se pluk přesunul do Prahy. V Benešově ale dál zůstalo Doplňovací okresní velitelství Benešov. Vojáci sloužili v Benešově na dvou místech, v Pražských a Táborských kasárnách. Z města odešli definitivně až v roce 2003. Od té doby se oba opuštěné vojenské prostory výrazně změnily.

close Hlavní budova Táborských kasáren. info Zdroj: se souhlasem Josefa Nerada zoom_in Hlavní budova Táborských kasáren na historické pohlednici.

Z hlavní budovy Pražských kasáren se nákladnou přestavbou stala ubytovna vojska, ale nakonec zcela osiřela a je nevyužitá. Ministerstvo vnitra v roce 2017 navrhlo objekt využít jako azylový dům pro běžence z Afriky a Blízkého východu. Záměr ale zhatila mohutná podpisová kampaň. close Příběhy opuštěných budov info Zdroj: Deník zoom_in Další využití objektu je v současnosti nejasné. „Jako školáci jsme v šedesátých letech chodili do Pražských kasáren do kina. Vojáci nám tam třeba na Den dětí promítali zajímavé filmy. Poprvé jsem tam viděl Tři mušketýry,“ zavzpomínal benešovský patriot Tomáš Podhola s tím, že v Táborských kasárnách zase jako kluk obdivoval motokrosaře Dukly.

Podobnou novodobou historii má i hlavní budova Táborských kasáren. I tento 140 metrů dlouhý barák pro až 700 vojáků je bez využití. Jen občas v něm cvičí zásahová jednotka Policie ČR. Město z něj chce vybudovat základní školu. Už dříve padly nápady vytvořit tam základnu krajských hasičů, Muzea Podblanicka, galerii nebo soukromou VŠ. Budova dál stojí. Na rozdíl od mnoha dalších, které v areálu s 25 hektary nechalo postupně zbourat město, protože v nich našli útočiště bezdomovci.

close Bourání v Táborských kasárnách v roce 2018. info Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner zoom_in Bourání v Táborských kasárnách v roce 2018.

To ale nebyl případ objektu, který stál u hlavní budovy a uzavíral prostor seřadiště. Právě tam navrhoval Tomáš Podhola vybudovat Muzeum 102. pěšího pluku Benešov. Jenže tehdejší vedení města den před mimořádným jednáním zastupitelstva Benešova a dva dny před komunálními volbami na podzim 2018, které nakonec tehdejší lídři města prohráli, rozhodlo v radě města o jeho demolici. A tak přesto, že kasárnami prošly za více než sto let desítky tisíc mladých mužů, nic, kromě zmiňovaných hlavních budov, dnes tuto historii nepřipomíná.

TÁBORSKÁ KASÁRNA BENEŠOV
Kde stojí: V katastru Benešova, v ulici TáborskéGPS lokace: 49°46'38.1", 14°41'13.4"
Kdy byla postavena: Na konci 19. století
Kdy a jakou zažila největší slávu: Od roku 1884 zde až do roku 2003 sídlila armáda. Největší slávu zažila kasárna při působení rakousko-uherského 102. pěšího pluku.
Odkdy a proč chátrají: Od začátku 21. století. Některé budovy byly zdemolovány, jiné stojí, ale zatím jsou opuštěné. Jen občas zde cvičí Policie ČR. Město by zde rádo vybudovalo byty a občanskou vybavenost.