Po necelé dva týdny, od 17. do 27. září, si zájemci budou moci pořídit limitovanou sérii Lítačky se středočeskými motivy. Konkrétně s vyobrazením Kutné Hory, Křivoklátu nebo vyhlídky Máj. Kdo by chtěl třeba Karlštejn, tak ne – má smůlu. A kdo by dlouho otálel, může mít smůlu rovněž. Sběratelská edice je limitovaná; je omezena na tři tisíce kusů.

Nadšení ze středočeské verze Lítačky netají krajský radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO). „Vydání speciální edice PID Lítačky s turisticky oblíbenými motivy Středočeského kraje potvrzuje, že v srpnu spuštěný nový odbavovací systém je společným produktem Prahy a Středočeského kraje v oblasti integrované dopravy,“ poznamenal.

Za těmito slovy se skrývá víc, než obvyklé vyjádření politika. Systém Pražské integrované dopravy, do něhož spadají postupně se stále rozšiřující části středních Čech, prodělal na sklonku srpna velké změny. Právě pod označením Lítačky je reprezentují především nová mobilní aplikace (vhodná třeba k nákupu jednorázových jízdenek) a nový e-shop (sloužící zejména k vyřízení Lítačky a nákupu předplatních časových kuponů) – to vše s platností jak pro Prahu, tak pro území Středočeského kraje. A jak Petrtýl podotýká, pořízení jízdních dokladů je nyní daleko jednodušší než dřív.

Ani to však ještě není vše. Během příštího roku mají být po středních Čechách ve spolupráci s městy i obcemi zřízena plnohodnotná kontaktní místa. Ta pak mají umožňovat vyřízení veškerých záležitostí souvisejících s jízdným v rámci Pražské integrované dopravy. To se v kraji vztahuje jak na autobusy, tak na vlaky; do budoucna se počítá s rozšiřováním i na přívozy.

Karta Lítačka nemá využití pouze při cestování městskou hromadnou dopravou v Praze a příměstskou dopravou na území středních Čech. V metropoli umí být užitečná i jinak. V hlavním městě může posloužit i jako průkazka do městských knihoven či poukázka na slevu na vstupném při návštěvě řady památek i sportovišť. Rovněž v Praze poslouží uživatelům elektromobilů také k otevírání nabíjecích stanic v síti PRE.

Lítačka s motivy středních Čech
- Limitovanou edici tří tisíc karet s motivy Kutné Hory, Křivoklátu nebo vyhlídky Máj si bude možné pořídit jen během deseti dnů: od 17. do 27. září
- Zájemci si o Lítačku ze speciální edice budou moci bezplatně zažádat ve Škodově paláci v centru Prahy (sídlo pražského magistrátu v Jungmannově ulici na Novém Městě)
- Středočeská série není ojedinělá – na podzim bude vydána další speciální edice (ke stému výročí vzniku Československa); v minulosti již vznikla dětská verze s obrázky zvířat z pražské zoo

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje, Operátor ICT