Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Šebek se při on-line rohovoru nevyhýbal žádné položené otázce

Benešov -  On-line rozhovor se senátorem Karlem Šebkem, který obhajuje mandát na dalších šest let.  

18.10.2012 5
SDÍLEJ:

Senátor Karel Šebek obhahující mandát na dalších šest let při on-line rozhovoru v redakci Benešovského deníku.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

DOTAZ: Dobrý den, sledujete i výsledky v jiných volebních obvodech? Co říkáte na šokující postup komunisty v Praze 8 a volil byste paní Danielu Filipiovou, nebo rudého pana Dolejše? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Volba pro komunisty je výrazem nespokojenosti se současnou nebo nedávnou politikou. Danielu Filipovou znám jako velmi pracovitou senátorku, která má díky svému handicapu obrovské sociální cítění. Měla by v Senátu zůstat.

DOTAZ: Dobrý den.Co jste vlastně těch 6 let v senátu měl na starosti?

ODPOVĚĎ: Po dvou létech práce ve Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí jsem se stal jeho místopředsedou. Zpracovávám podklady pro většinu zákonů, které se týkají těchto oborů - tedy ochrana životního prostředí, rozvoj měst a obcí, zemědělství, směrnice EU. Jsem odpůrcem těžby břidlicových plynů a podobných experimentů. Zabývám se zákonem o odpadech, ochranou krajiny, hájím malé obce a jako člen Stálé komise pro rozvoj venkova jsem přispěl ke spravedlivějšímu podílu rozdělování daní pro menší sídla. Kromě toho jsem se i ve svém obvodu, nejen na Benešovsku a Vlašimsku, ale i na Říčansku a Úvalsku, snažil pomoci těm, kdo mne o to požádali.

DOTAZ: Jako někdejší starosta určitě víte, odkud pochází název neveklovské ulice Rákosníkova?

ODPOVĚĎ: Ulice byla pojmenována po významném neveklovském rodákovi a radním města.

DOTAZ: V senátních volbách už nejste nováčkem. Myslíte si, že je to pro vás, oproti panu Jeništovi bod k dobru?

ODPOVĚĎ: Výhodou je, že jsem se pohyboval šest let po celém volebním obvodu a znají mne tedy nejen na Benešovsku. Nevýhodou je, že s příchodem někoho jiného se očekává zpravidla změna k lepšímu. Je na voliči, jak si to přebere, svoje názory mám dost obsáhle zveřejněné např. na svých webových stránkách.

DOTAZ: Pokud se nepletu, kvůli náročné práci senátora jste opustil post starosty Neveklova. Teď, kdybyste neuspěl v senátních volbách, co byste dělal?

ODPOVĚĎ: Mohl bych bych se vrátit jako technik do vodáren a nebo bych si zařídil živnostenský list a spolupracoval se svým synem, kterému se jako slaboproudaři velmi daří. Nejen politika, ale i dobré řemeslo má zlaté dno.

DOTAZ: Pane Šebku, máte při tolika pracovních aktivitách ještě čas si zajít třeba s kamarády na pivo?

ODPOVĚĎ: Občas si zajdu na pivo s kamarády nebo po jednání zastupitelstva, ale je to jen tak dvakrát do měsíce.

DOTAZ: Jestliže vyhrajete, co byste vzkázal svému sokovi panu Jeništovi? A naopak, co mu popřejete, pokud vyhraje?

ODPOVĚĎ: Vzkázal bych mu, že byl velmi silný soupeř. Pokud vyhraje, patří mu gratulace a nabídka další pomoci při řešení starostí tohoto regionu. Spolupracovali jsme už jako starostové a na tom by se nemělo nic změnit.

DOTAZ: Hezký den a mnoho štěstí v dalším kole! Chtěl bych se zeptat, jestli byste mohl vypsat věc,i co se Vám povedlo prosadit za věci, které pomohli v rozvoji Benešovska, za které jste před šesti lety kandidoval? A co je za Vámi vidět v Neveklově, kde jste dělal starostu?

ODPOVĚĎ: Senát nepřiděluje dotace, nemá žádné fondy. Konkrétně se mi však podařilo dojednat finanční pomoc z ministerstva například pro Hospic v Čerčanech. Pomohl jsem na svět zákonu, který chrání malé dodavatele před velkými řetězci, dále již zmíněné lepší příjmy do obecních rozpočtů, zdanění hazardu a omezení solárního byznysu. Neveklov má novou školu, čističku, sběrný dvůr, nezávislý vodovod, sociální byty, rekonstruovanou mateřskou školu, pěkné náměstí a to vše bez dluhů. Je to samozřejmě, podobně jako jinde, výsledek týmové práce.

DOTAZ: Pane senátore mohu se zeptat proč okrsek 41 je takto předělán, já Vás totiž vůbec neznám, nevím co jste dělal a spíše patříte na Benešovsko, ne na Prahu východ? Jak mě tedy přesvědčíte, abych Vás měla volit?

ODPOVĚĎ: Každý senátní obvod by měl mít podle zákona zhruba 120 tisíc obyvatel. Když se to vlivem stěhování v kraji výrazně změní, ministerstvo vnitra to upraví. V tom si toho času nevyberete ani Vy, ani já. Nedělám však rozdíly podle bydliště, ale podle naléhavosti lidských problémů. Pokud mohu pomoci jako senátor i někomu z Bohumína, udělám to. Znají mne v Říčanech, v Květnici, ve Struhařově. Vám jsem samozřejmě k dispozici také.

DOTAZ: Vaším heslem bylo: "Do senátu prima tátu." A to docela sedí. Jste otcem čtyř dětí. Kdo s tímto mottem přišel? Vaše děti, vy sám nebo někdo úplně cizí?

ODPOVĚĎ: Vymyslel jsem to já. Moje žena zemřela před sedmi roky a děti dospívaly jen se mnou. Mám z nich radost. Také jsem chtěl dát najevo, že děti jsou největší hodnotou v každé době, v každé společnosti.

DOTAZ: Jako řadový občan Neveklova. Co říkáte na tu novou stavbu na náměstí? Myslíte si, že se tam architektonicky hodí?

ODPOVĚĎ: Je rozhodně lepší, než to, co tam mělo stát před dvaceti roky a nebylo síly to dodělat. Kromě nadstandardní prodejny je tam dnes i městský úřad a 46 bytů. Stavělo se bez dotací, střízlivě, ale profesionálně. Projektovali to v Benešově a myslím, že se tohoto obtížného úkolu zhostili velmi dobře.

DOTAZ: Gratuluji k postupu, pane senátore. A chtěla bych se Vám zeptat na otázku, jaký si myslíte je důvod vzestupu volebních preferencí KSČM. Je to neštvanost lidí, jak politici prezentují a nebo hledání jistot, které nyní lidé nemají.

ODPOVĚĎ: Myslím, že jste vystihla oba důvody. A ještě snad to, že lidé nevěří už skoro ničemu. Vykroužkují dinosaury a z nových nadějných tváří se vyklubou brontosauři. Tady na Benešovsku vsadili alespoň na známé a osvědčené komunální politiky a v tomto případě udělali určitě dobře. Kdyby bylo v Poslanecké sněmovně více starostů, i její obraz a hlavně výkon by byl lepší.

DOTAZ: Dobrý den, pane Šebku, jaký je váš názor na pořadí jednotlivých stran v minulém týdnu? ČSSD, KSČM a ODS až třetí? Čím to je?

ODPOVĚĎ: ODS má díky několika lotrům ošklivou nálepku korupčníků, které se jen těžko zbavuje. Je mi líto, že mandát nezískala řada dobrých a osvědčených kandidátů z řad ODS, ale v tuto chvíli už s tím nic nenadělám. Nepomohlo ani to, že tady na Benešovsku si na žádné kmotry nepotrpíme.

DOTAZ: Co zásadního byste chtěl jako senátor změnit?

ODPOVĚĎ: Ve vládě je dost šílený návrh na rušení matrik a stavebních úřadů a jejich koncentrace do sídel malých okresů. Bojuji proti tomu v první řadě. Včera jsme v Senátu probírali zákaz těžby břidlicových plynů, to je další šílenost. A něco pozitivního - státní maturity by měly být od příštího roku jednodušší a levnější. Také hasiči by měli získávat peníze přímo zákonem od komerčních pojišťoven a ne žebrat od státu.

DOTAZ: Pane Šebek, čím chcete voliče přesvědčit voliče, že budete dále lepší senátor než náš pan starosta Jeništa. A je to pro velký konkurent?

ODPOVĚĎ: Pan Jeništa je velký konkurent, je velmi úspěšný starosta a má i nejlepší docházku do Poslanecké sněmovny. Také já jsem úspěšný starosta a zastupitel a také moje docházka do Senátu je z obhajujících senátorů nejlepší. Lišíme se v tom, že já se velmi dlouho zabývám i celostátní politikou. Již v roce 1998 jsem varoval před privatizací ČEZu a zkušenost s prodejem Pražských vodáren mi dala za pravdu. Podobně jsem už před léty kritizoval novelu stavebního zákona. Poslední příklad jsou státní maturity, kde se před dvěma roky poslanci chovali jako berani. Tento omyl nás stál miliardy, které měli dostat učitelé a školníci. Nebojím se říkat pravdu a jdu třeba i proti proudu ve vlastní straně, mám své pevné zásady.

DOTAZ: Pane senátore, souhlasíte s tím, že nezazaměstnaní musí vykonávat zdarma veřejné práce? Není to nedůstojné, kdy ing. 55 let, který ne vlastní vinou přišel o práci,nyní zametá v oranžové vestě ulici? Nevracíme se do feudalismu namísto toho abychom hledali pro tyto lidi uplatnění a pomohli jim v tíživé situaci? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Známe také časté příklady lidí, kteří brali dávky a vydělávali tisíce na černo. Nebo těch, kterým se vůbec pracovat nechce. Ti potom pobíráním dávek šidí ty skutečně potřebné, nemocné důchodce, maminky na mateřské. Proti těm je zákon namířen. Žádná práce není nedůstojná, i já zametám občas v reflexní vestě před svým domem a baví mne to. Pro pana inženýra je to jistě jen přechodný stav, nevěřím, že by práci nenašel. Horší je to v místech, kde se zavře nějaký velký podnik, tam se musí napřít zájem města, kraje i státu a nenechat tento problém přerůst do kritického stavu.

DOTAZ: Co byste chtěl čtenářům Benešovského deníku a všem obyvatelům regionu vzkázat na závěr?

ODPOVĚĎ: Děkuji za věcné a slušně položené otázky. Věřím, že čtenářům pomohou ke správné volbě ve druhém kole. Ať to dopadne jakkoli, budu svým spoluobčanům i nadále k dispozici svou radou i pomocí, protože veřejné dění mě zajímá. Všem přeji radost ze života a především hodně zdraví.

Karel Šebek

Autor: Ladislav Jerie

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení