Keks totiž část svého výtěžku z chystaného výročního koncertu v pražské Lucerně věnuje prostřednictvím Nadačního fondu Kapka naděje na podporu činnosti votické Ochrany Fauny ČR, která se stará o zraněná zvířata.

„Podpora je jen pokračováním letité spolupráce mezi námi a kapelou Keks,“ připomněl Pavel Křížek, zakladatel Občanského sdružení OF Votice. „Keks nás už podpořil ze svého loňského vánočního koncertu. Kluci z kapely občas hrají také v tričkách Ochrany fauny,“ řekl Pavel Křížek.

Jako patriota ho zároveň hodně těší, že dva lidé z Benešovska to dotáhli až k vystoupení v centru Prahy, na Václavském náměstí. „S výstavou Světlo pro Prahu jsme uspěli v Národním muzeu a Keks čtrnáctého dubna zahrají v Lucerně,“ uvedl Křížek.

Letošní podporu Ochrany fauny začne Keks už v sobotu. Svou hudbou doprovodí ve votické sokolovně dětský maškarní karneval. „Začne ve dvě hodiny odpoledne a děti i jejich rodiče tam uvidí dravce, krátké divadelní představení a malí tanečníci se budou moci zúčastnit soutěží,“ sdělil Pavel Křížek.

Večer pak čeká dospělé tanečníky na stejném místě první ples Ochrany fauny Votice. Výtěžek z dětského odpoledne a večerního dospěláckého bálu pak poslouží další práci ekologické organizace.

Oslavy Keksu se v Lucerně uskuteční až 14. dubna. Už nyní lídr Keksu Štěpán Kojan a zakladatel OF Pavel Křížek k tomu poskytli rozhovor.

Budete Pavle také mezi hosty v Lucerně a zahrajete si s Keksem?
Budu tam, ale mohl bych hrát jen na triangl.

Už jste Štěpáne kvůli zraněnému zvířeti volal Ochranu fauny?
Zatím ne, ale zvířata mám rád.

Bude Pavle mezi Ochranou fauny a Keksem ještě další spolupráce?
Počítám s tím. Při otevírání našeho nového areálu na Hrachově bych tam chtěl kluky z kapely pozvat k vystoupení. Na spolupráci je zajímavé, že v místech, kde působí Ochrana fauny, tedy na Benešovsku, Příbramsku a Táborsku, vystupuje také Keks.

Měla by se Pavle Křížku spolupráce někam posunout?
Věřím tomu, že se ještě posune. Především ale chci říci, že smekám před Keksem, protože vydržel hrát třicet let.

Co na to Štěpán?
Je to těžké vydržet s kapelou třicet let. Muzikantů se v Keksu vystřídalo už hodně. Základem ale je, že jsme tam od začátku s Petrem Dudíkem. Jsme autoři písniček a zpíváme duety, kde by to bez toho druhého nefungovalo. Když se vystřídají v kapele lidé, kteří ladí rytmiku, zase se toho tolik neděje.

Už vás napadlo složit nějakou písničku o Ochraně fauny?
To je asi ten nejlepší nápad, který bychom teď mohli udělat. O fauně nic nemáme, ale o zvířátkách máme písniček, především pro děti, spoustu. Nejsou ale o zvířátkách zraněných nebo bez domova.

O jakých zvířatech by písnička mohla být, Pavle?
Loni jsme měli devět set výjezdů pro zraněné dravce, sovy, čápy, labutě, vydry, netopýry, veverky… Většina z nich se k nám dostala kvůli dopravě, elektřině, různým pastem či otráveným návnadám.

Které zvíře byste si Štěpáne do nové písničky vybral?
To je jedno, hlavně, aby se to rýmovalo. Napadá mě třeba liška běží, zajíc leží.