Děti by měly být očkované proti covidu-19, být po nemoci, nechat se testovat nebo by měly alespoň nosit ve společných prostorách roušky. Například v jídelně by měly sedět od dalších strávníků nejméně metr a půl. „To opatření je to hodně nešťastné,“ míní Charlotta Kurcová, ředitelka malotřídní ZŠ Teplýšovice s 39 žáky. „Připadá mi to úplně scestné,“ dodala.

Podle zkušené kantorky si učitelé myslí, že vyčleňování některých dětí z kolektivu, nemůže dlouhodobě fungovat. Proto také budou nejspíš v rámci možností benevolentnější, než že by nekompromisně plnili ministerská přikázání.

Výrazně jinak to vidí ředitel vlašimské ZŠ Vorlina Petr Jíša. „Nařízení jsou tady, nechci ztrácet čas jejich hodnocením. Snažíme se je smysluplně splnit, protože mají nějaké důvody a ty nezkoumáme. To nám ani nepřísluší,“ vysvětlil.

Opatření se budou týkat i středoškoláků. Od září tedy i těch ze Střední zemědělské školy Benešov. Její ředitelka Ivana Dobešová vidí úskalí kromě samotného vyčleňování dětí především v technických možnostech škol.

„My budeme mít od nového roku zase už téměř šest set dětí a vytvořit nějaký separé koutek, bude problém,“ připomněla ředitelka.

Komplikované pokyny z ministerstva

Zároveň přiznala, že jí vadí například i to, že z ministerstva přicházejí ke každé záležitosti velmi obsáhlé elaboráty, které by bylo možné shrnout do mnohem kratšího textu. „K opatřením na začátku nového školního roku například třicet stran A4. Přitom se tam řada informací několikrát opakuje,“ potvrdila. „My ředitelé z provozu potřebujeme jasné krátké pokyny, abychom je mohli zařídit,“ dodala.

Zvládnutí startu školního roku však podle ní bude závislé na situaci, kterou v současnosti neumí nikdo odhadnout. Nikdo totiž neví, kolik dětí bude oočkovaných, kolik po nemoci a kolik jich odmítne testování nebo nošení roušek.

„Budu se držet pokynů z ministerstva. Pokud mi řeknou, že děti bez testu nebo očkování mám ze školy poslat domů, pošlu je. Když je budu mít separovat, separuji je,“ dodala ředitelka.

Prakticky totéž hodlá udělat i ředitelka ZŠ Týnec nad Sázavou Barbora Hanáková. Vinu za takové případné případy, ale nevidí na straně školy či ministerstva. „Je na rodičích, jestli to pro své děti tak chtějí. Já to neovlivním. Rodiče by měli zvážit, jestli jim stojí za to přivést své děti do té situace,“ tvrdí a připomíná, že jí se hrozící situace nelíbí, ale nic s ní nenadělá.

Také ředitelka ZŠ Votice Marcela Kratochvílová připouští, že děti, které nesplní nařízení ministerstva, budou nejspíš muset domů. „Situace se mi nelíbí, ale musím se řídit nařízením ministerstva. Věřím však, že se do ní nedostaneme,“ uzavřela.