Celý týden před zahájením nového školního roku totiž denně dojížděl z Polánky, malé vesničky u Vlašimi, do Základní školy Dukelská v Benešově. Právě tam Jiří Doubek vyučuje hudební výchovu a němčinu a tak nebylo těžké ho zastihnout při přípravě hladkého startu nastávajícího školního roku.

„Podobně jako ostatní kantoři naší školy jsem nastoupil týden před začátkem nového školního roku," potvrdil pedagog. „Připravovali jsme učebny na výuku, chystali nové vzdělávací plány a samozřejmě se také radili," řekl Jiří Doubek a upřesnil, že nejrůznější opravy, malování nebo natírání lavic je většinou plně v režii školníka. Učitelé se spíše věnují výzdobě školních tříd, kontrole techniky a učebních pomůcek.

Kantoři si ale nezdobí pouze své učebny, jsou po celý týden k dispozice škole a tak vypomáhají kdekoliv a s čímkoliv. Je-li třeba pomoci v šatnách, zamíří do šaten.

„Já jsem například dnes ve své učebně připravoval časovou osu hudební historie, aby žáci měli přehled a celou dobu pobytu v hudebně měli na očích, jak jdou jednotlivé styly za sebou. Takže to jsem maloval," prozradil Jiří Doubek s tím, že v hudbě je to se styly podobné jako například v architektuře. Hudebna, království učitele hudební výchovy, je zcela přizpůsobeno svému účelu.

„Máme tu velké křídlo, což nebývá úplně zvykem. Krom toho je to podstatně větší třída než jiné. Je speciálně zvukově upravená tak, aby nedocházelo k ozvěnám. Zpěv do ostatních prostor školy je minimálně slyšet, takže děti opravdu mohou zpívat z plných plic," uvedl kantor.

V hudebně, speciální učebně hudební výchovy je samozřejmě také spoustu hudebních nástrojů počínaje různými dřívky a konče elektrickou kytarou.

škola má i hudební aparaturu. Sice jen základní, ale s výkonem 400 wattů, takže pro účely školy více než dostačující. Ve škole v Dukelské ulici funguje také dvacetičlenný pěvecký sbor s doprovodnou skupinou v obsazení tří kytar a perkusí.

Jiří Doubek, kantor a zároveň aktivní hudebník pak připomněl, že důležitým bodem letošního učebního plánu hudební výchovy je poukázat na výročí sto let od vypuknutí první světové války, což se v závěru uplynulého školního roku nepodařilo.

„K této významné historické události existuje spousta písniček, s nimiž bychom děti rádi seznámili. Další, co nás bude letos čekat je velké přiblížení života a díla skladatele Josefa Suka," řekl učitel s tím, že děti si potřebují uvědomit, že žijí ve stejném městě jako tento český hudební velikán, a proto je potřeba to stále zdůrazňovat.

Děti se v rámci hudební výchovy mohou těšit také na další z pravidelných návštěv cimbálové kapely Vinná réva, která pravidelně na naši školu přijíždí. Děti se tak budou moci seznámit s kompletním obsazením cimbálovky a jejím repertoárem klasickým i moderním, například zazní známé rockové melodie.

„Dále připravujeme koncert renesančních nástrojů s jejich ukázkou, o kterou se postará vlašimský vikář Jaroslav Konečný," poukázal na další zajímavost letošního učební plánu Jiří Doubek.

V rámci letošního jubilejního třicátého ročníku Podblanického hudebního podzimu žáky Jiří Doubek upozorní na zajímavé koncerty, které se během tradiční přehlídky uskuteční.

„Můžeme jenom upozornit nebo doporučit, protože koncerty se převážně konají v podvečerních nebo večerních hodinách, proto se na tom škola nemůže podílet," vysvětlil usměvavý vystudovaný konzervatorista.

KAREL CHLUMEC