„Letos jsme měli o malinko horší čas než loni. Kromě hlavní dráhy se plavalo ještě ve třech vedlejších drahách. V hlavní dráze plavali i čerství pacienti s těžkým postižením, kteří uplavali třeba jen dva bazény. Naší snahou a smyslem La Manche je, aby si zaplavali všichni, proto jsme zdatnější plavce, kteří plavali více bazénů odsunuli do vedlejších drah, aby ti méně zdatní nemuseli dlouho čekat," přiblížila organizátorka LaManche, fyzioterapeutka Štěpánka Foxová s tím, že výsledný čas byl sice pomalejší než loni, ale zdaleka nepatří k nejhorším. Velký zájem startujících a tři vedlejší dráhy vedly k tomu, že účastníci letošního novoročního La Manche uplavali celkem úctyhodných sto čtyři kilometrů.

„My jsme vlastně ten kanál La Manche přeplavali čtyřikrát," pochlubila se Štěpánka Foxová a dodala, že současně s kladrubskými plavali La Mache také pacienti v RÚ Hrabyně. Jejich čas byl jen o sedm minut rychlejší. „Náš letošní čas je v podstatě druhý nejrychlejší čas v desetileté historii, ale o to vlastně ani nejde. Důležité je to poselství podpory, kterou akcí vysíláme ke všem pacientům ústavu, bývalým, současným, ale nejen jim," dodala organizátorka s tím, že v rámci doprovodných akcí si letos účastníci mohli vyzkoušet akvazorbing, chození po vodě ve velkém nafukovacím míči a své umění předvedly také malé akvabely z pražského Neptunu.

„Teď ve středu jdeme na La Manche znovu. Vzdálenost čtyřiatřiceti kilometrů, která odpovídá vzdálenosti nejužšího místa mezi Anglií a Francií, pokoří zaměstnanci našeho ústavu. Zatím je jich přihlášeno asi šedesát," informovala Štěpánka Foxová s tím, že pacienti ústavu se už moc těší na to, až budou moci svým ošetřovatelům vrátit jejich podporu.
KAREL CHLUMEC