Vlašim
Vánoční tvoření, doprovodnou akci výstavy Drátenické řemeslo, si užijí ti, kteří v pátek 15. prosince dorazí do vlašimského zámku. Od 13 do 18 hodin si zájemci prohlédnou ukázku výroby drátěných ozdob, následně i oni budou moci přiložit ruku k dílu. Tvořivé dopoledne pro malé i velké si připravili také zaměstnanci vlašimského Spolkového domu. V sobotu 16. prosince od 9 do 12 hodin si přítomní vyrobí třeba koláže či jinou dekoraci. Výrobky se mohou hodit jako originální vánoční dárek.

Benešov
Sukův komorní sbor Benešov a Smíšený sbor Imbus Praha zvou na vánoční koncert konaný v benešovském Sboru Českobratrské církve evangelické. Líbezné, adventní písně zazní v pátek 15. prosince od 19 hodin. Na programu budou duchovní a vánoční skladby, jako jsou třeba ty od Petra Ebena či od Jana Nováka.

Lešany
První lešanské adventní trhy budou plné dobrého jídla i zábavy. O tom se mohou obyvatelé okresu přesvědčit v sobotu 16. prosince od 14 do 20 hodin v areálu lešanského zámku. Chybět nebudou stánky s vánočními předměty, zastoupení budou se svými výrobky i žáčci místní školy. Výtěžek z trhu následně poputuje na lešanskou školu.Benešov
Příznivci kapely Keks se mohou radovat. V sobotu 16. prosince je naplánován jejich velkolepý vánoční koncert v Kulturním domě Karlov v Benešově. Letošními hosty bude kapela Natural s jejím legendárním hitem Já na to mám. Opomenout nelze ani na známého Jaroslava Uhlíře s kapelou, který se události taktéž zúčastní. Diváci se díky tomu zaposlouchají do hitů i filmových melodií. A to i během koncertu Keks, který bude následovat. Závěrem akce bude diskotéka, na které se představí DJ Bróža.

Pyšely
Povídání s Michalem Dlouhým o historii a lidech spojených s Ústavem pro chov a výcvik služebních psů četnictva v Pyšelích se koná v sobotu 16. prosince od 14 hodin. Přednáška, která nese název podle knihy pojednávající o tomto tématu – Četnický pes Alto opět na stopě, se uskuteční v klubovně hasičské zbrojnice na pyšelském náměstí Tomáše Garrigue Masaryka. Setkání a seznámení s četnictvem v Pyšelích a s četnickou kynologií bude doplněno také autogramiádou výše zmíněné knihy.

Třebešice
Nově zrekonstruovaný zámek v Třebešicích u Divišova opět ožije. Díky výstavě betlémů a sáněk si budou moci příchozí prohlédnout nejen zajímavou vánoční expozici, ale i bývalé prostory zámeckých pánů. Výstava bude přístupná v sobotu 16. prosince od 12 do 17 hodin. Součástí budou i betlémy od dětí ze ZŠ Divišov a ZŠ Teplýšovice.

Ledce
Svátečně se naladí na již tradičním koncertě ti, kteří dorazí do kostela svatého Bartoloměje v Ledcích u Nespek. Předvánoční událost započne v neděli 17. prosince od 16 hodin. Na programu bude koncert dětského pěveckého sboru Tutte Le Note a flétnového sboru Šestka. Zájemci si budou moci vychutnat i svařené víno a čaj.Čerčany
Adventní neděle s Betlémským světlem. To je poslední letošní akce v čerčanském Hospicu Dobrého Pastýře, která se koná v neděli 17. prosince od 13.30. Ti, kteří na událost dorazí, uslyší nejen vánoční koledy v podání sboru, ale uvidí také dovádějící klauny v zimě či si užijí milé divadelní představení. Připraveny budou i tvořivé dílničky, kde si budou moci zájemci vyrobit maličkost pro potěšení. V rámci adventní neděle v čerčanském hospicu bude přichystán i jarmark s různorodými pochutinami. Pochoutky budou k zakoupení i v místní kavárně. V dobročinném bazárku bude zase naopak na výběr množství pěkného oblečení. V neposlední řadě přítomní vyslechnou i slovo duchovní pod vánočním stromem. Nezapomene se ani na Betlémské světlo či vypouštění balónků přání.

Týnec nad Sázavou
Týnecký hrad se každou adventní neděli zahaluje do svátečního hávu. Nejinak tomu bude také tuto neděli 17. prosince od 14 hodin, kdy na hradě začne program pro všechny bez rozdílu věku. V rámci hradního areálu bude přichystáno minitržiště. Zájemci si i užijí prohlídku hradu či výstavu umělců Posázaví. Nejmenší se naopak zabaví ve vánoční, tvořivé dílně. Od 15 hodin v rámci třetí adventní neděle započne také vyhlášení soutěže o nejlepší vánočku. Ti, kteří se se svou pečenou, vánoční dobrotou chtějí do soutěže přihlásit, mohou vánočku do týneckého hradu přinést od 14 hodin. Následovat bude koncert skupiny Agnatha v místní rotundě, který se uskuteční od 16.30. Krom akce na hradě se v okolí bude konat i tradiční procházka lesem s obdarováním zvířátek od 14.30.

Jílové u Prahy
Výstavu přibližující život na Zemi mezi 8 a 5 tisíci lety před naším letopočtem, představuje Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy na Masarykově náměstí. Expozice nazvaná Neuvěřitelný svět prvních zemědělců ukazuje dobu, kdy člověk přestal být nomádem, usadil se, začal s domestikací zvířat a zemědělstvím. Výstava potrvá do 30. prosince.

Vlašim
Hedvábné obrazy Martiny Poustecké si až do úterý 30. ledna 2018 mohou prohlédnout ti, kteří se kvůli tomu vypraví do výstavní síně Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi v Pláteníkově ulici. Prodejní výstava malovaného hedvábí Martiny Poustecké je v ekocentru přístupná od pondělí do pátku.