Ekonomická vlídná administrativa. Tak se jmenoval pilotní projekt ministerstva vnitra, který měl ve středočeských městech a obcích v rámci reformy veřejné správy přiblížit úřady lidem. Místo toho, aby lidé chodili za úředníky, mohli si u elektronické budky vytisknout například formuláře pro žádosti o občanský průkaz či vyhledat informace na internetu. Jeden z takových elektronických stánků ještě donedávna stál u vchodu do zámeckého parku před budovou městského úřadu.
„Zpočátku byl provoz Ekonomické vlídné administrativy placen státem, teď bychom ale museli stánek provozovat sami. Tento projekt nebyl pro občany přínosem, proto jsme požádali dodavatelskou firmu, aby elektronické zařízení demontovala,“ říká místostarosta Vlašimi Karel Kroupa a dodává, že během posledních let bylo třeba budku pravidelně opravovat po zásahu vandalů. Opravy a údržba stánku, který byl ke svému účelu využíván jen minimálně, přišla na desetitisíce korun. EVU si ale před časem oblíbili školáci. Ti zjistili, že ministerský projekt lze využívat k hraní her a prohlížení pornografie. Po upozornění Benešovského deníku nechalo město stránky s nevhodným obsahem zablokovat. Od té doby stánek osiřel.
„Většina lidí má dnes přístup k internetu doma, a kdo jej nemá, může využít veřejného internetu například v knihovně nebo v Podblanickém infocentru,“ doplnil Karel Kroupa.
O využití počítačů s internetem pro veřejnost do budoucna uvažuje také Městský dům dětí a mládeže ve Vlašimi. Tady by mohli zájemci o přístup do veřejné informační sítě surfovat hlavně v dopoledních hodinách, kdy je počítačová učebna nevyužitá. Po páté hodině odpolední má však zájemce o veřejně dostupný internet smůlu. Ve městě totiž není jediná internetová kavárna, která by tuto službu nabízela. Pokus o její provozování ve Vlašimi totiž skončil ekonomickým nezdarem.
Projekt EVA se ministerským úředníkům moc nevyvedl, obce EVY vracejí státu. Podobně jako z Vlašimi mizí budky i z ulic a náměstí dalších měst. Po Novém Strašecí demontovali drahou a nevyužitou EVU například v Rakovníku. „Tu naši nám před časem odvezli a jsem rád, že se to nešíří dál,“ komentuje projekt starosta Křince na Nymbursku Milan Moc. Nezdar projektu přiznává i ministerstvo vnitra.